New York 16. marca (TASR) - Keď študenti v rámci skupinovej práce zamerali teleskopy Very Large Array (VLA) v štáte Nové Mexiko na hnedého trpaslíka s označením LP944-20, urobili prekvapujúce zistenie. Rádiové antény VLA totiž zaregistrovali enormné emisie rádiových vĺn, podobajúce sa búrkam, pri ktorých sa uvoľni niekoľkonásobne viac energie ako pri najväčších erupciách nášho Slnka.
Následné pozorovania priniesli ďalšie prekvapenie, a síce, že magnetické pole LP944-20 je veľmi slabé. Astronómovia si doteraz mysleli, že uvoľnenie takýchto emisií spôsobuje energia silného magnetického poľa.
Existencia hnedých trpaslíkov, ako sa nazývajú prechodné objekty medzi hviezdou a planétou, bola ešte donedávna sporná. Až pred piatimi rokmi ju potvrdil tím astronómov pod vedením Shrinivasa Kulkarniho z California Institute of Technology.
Hnedý trpaslík je nesvietiaci chladný kozmický objekt, ktorý je záverečným štádiom vývoja protohviezdy s hmotnosťou menšou ako 0,1 hmotnosti Slnka. Z dôvodu malej hmotnosti nemôže hnedý trpaslík vo svojom jadre odštartovať nukleárnu reťazovú reakciu, vďaka ktorej normálne hviezdy svietia miliardy rokov.
Podľa Adama Burrowsa, astrofyzika na University of Arizona, sa zatiaľ nepodarilo zaregistrovať rádiové emisie zo vzdialených hnedých trpaslíkov. Normálne hviezdy s relatívne malou hmotnosťou vykazujú energetické "chvenie", ale ich magnetické polia sú oveľa silnejšie. Na našom Slnku dochádza k takémuto chveniu pri rozdeľovaní alebo spájaní siločiar magnetického poľa.
Slabé magnetické pole preto nemôže vysvetliť silné emisie hnedého trpaslíka. Podľa Jeffreyho Linského z University of Colorado je táto záhada jasným dôkazom rozdielu medzi bežnými hviezdami a hnedými trpaslíkmi.
Ponúka sa nasledujúce vysvetlenie: Chladné jadrá hnedých trpaslíkov, ktoré sa dajú prirovnať k hrncu polievky na úspornom plameni, pravdepodobne vyvolávajú slabé chvenie tohto nebeského telesa. V dôsledku toho vznikajú slabé magnetické polia, avšak vo formáciách, v ktorých sa môžu ďalej oveľa ľahšie spájať. Povedané inými slovami: Aj slabé magnetické pole môže spôsobiť silné emisie rádiových vĺn.