MOSKVA, BRATISLAVA. Moskovská právnička Irina Petrakova bola práve v šiestom mesiaci tehotenstva, keď ju jej manžel začal biť. Rokmi sa násilie zhoršovalo, až v roku 2014 skončila s otrasom mozgu v nemocnici.
Po rozvode sa to nezlepšilo – musela sa aj so synom štyrikrát presťahovať, kým ju exmanžel prestal prenasledovať a napádať.
„Keď som to nahlásila polícii, povedali, že to nie je nič nezvyčajné a odmietli vzniesť obvinenie,“ hovorí pre magazín New Humanist.
Domáce násilie je v Rusku veľkým problémom – odhadom až 36-tisíc žien zažíva domáce násilie každý deň. Štatistiky zverejnené ruskou agentúrou RIA ukazujú, že každý rok na jeho následky zomrie 12-tisíc ruských žien.

V roku, keď Štátna duma dekriminalizovala niektoré formy domáceho násilia, však počet nahlásených prípadov poklesol. Aktivisti tvrdia, že miernejšie tresty len odradili ženy násilie nahlasovať.
Prvé zaucho bez trestu
Ruský parlament vo februári 2017 čiastočne dekriminalizoval domáce násilie. Poslankyňa a spoluautorka zákona Jelena Mizulinová vtedy tvrdila, že väzenský trest „za facku trhá rodiny“.
Ak muž napríklad zbije svoju ženu, no tá je stále práceschopná, ide o priestupok, a nie trestný čin. Ani rezné rany či modriny nie sú dôvodom na trestné stíhanie, na rozdiel od zlomených kostí.