PEKING, BRATISLAVA. V najväčšej čínskej provincii Sin-ťiang musí mať každé auto GPS lokalizátor napojený na vládny systém. Bez neho nenatankujete a provinciu ani neopustíte. Vláda hovorí o bezpečnosti.
Tá je však argumentom aj pri desiatkach ďalších nariadení, ktoré sa týkajú najmä čínskej moslimskej menšiny – Ujgurov, ktorí v Sin-ťiangu tvoria takmer polovicu populácie.
Islamské mená detí ako Mekka, Saddám či Islam označuje vláda za extrémistické a automaticky znamenajú obmedzenie zdravotnej starostlivosti či vstupu do školy.

Ak deti rodičia učia o islame, hrozí im väzenie. Mladých mužov s fúzami aj zahalené ženy zase môžu vyviesť zo staníc aj verejných priestranstiev.
OSN teraz hovorí o tom, že Čína zadržiava až milión Ujgurov v obrovských internačných táboroch.
„Nič také neexistuje,“ reaguje čínska vláda na informácie o politických väzeniach.
Zatýkajú viac ako v celej krajine
O tom, že členovia ujgurskej menšiny sú zatváraní do politických táborov, sa hovorí už dlho. V okrese Šu-le napríklad jedno z reedukačných centier vzniklo v poslednom roku, čo dokazujú satelitné snímky.
Len v meste Kašgar, najväčšom ujgurskom meste pri kirgizských hraniciach, je podľa magazínu Economist päť takýchto táborov. Miestny šéf bezpečnosti povedal, že v roku 2017 bolo v meste zadržaných „asi 120-tisíc ľudí“.