MOSKVA, PRAHA. Zdražejú letenky, zájazdy, ale aj komunálne služby či benzín. Rusov čaká podľa ekonómov pochmúrna jeseň. Zatiaľ sa stavajú do radov pri zmenárňach a snažia sa zachrániť, čo sa dá.
Ruské firmy ako M.Video alebo Candy Hoover Group už oznámili zvýšenie cien. Ľudia teraz vo veľkom nakupujú vysávače, chladničky aj práčky. Pamätajú si ešte rok 2014, keď práve tieto výrobky zdraželi najviac.
Na vine sú podľa väčšiny Rusov, ktorí sa vydávajú na nákupy, znovu Američania zavádzajúci nové sankcie.
Aj keď sociológovia z nezávislej agentúry Levada Centrum zaznamenali zaujímavú zmenu: mierne pribudlo tých, čo istý diel viny pripisujú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
V nedeľu sa prvýkrát od apríla 2016 na moskovskej burze americký dolár predával za viac ako 68 rubľov, euro za 78,15 rubľa.
Ekonómovia predpovedali tieto tendencie od minulého týždňa, keď Spojené štáty vyhlásili, že prvá etapa sankcií pripadne na 22. augusta.

Bude miernejšia než tá druhá, ktorá by mala zasiahnuť 80 percent ruskej ekonomiky, zastaví sa dovoz elektroniky aj takzvaných citlivých technológií.
Ohrozená bude tiež spolupráca na vesmírnom výskume.
Už teraz sa prepadajú akcie spoločností ako Aeroflot či Sberbank. Prognózy ruských ekonómov sú neveselé - nové sankcie sa podľa nich môžu skutočne citeľne dotknúť príjmov a života bežných občanov a odvetví, na ktorých Rusku mimoriadne záleží, píše web Znak.com.
Americká navigácia a ruský záchod
Trest v podobe nových sankcií za chemický útok na bývalého ruského špióna žijúceho v Británii Sergeja Skripaľa, za ktorý Washington obviňuje Kremeľ, Moskva prijala odmietavo, čo sa dalo čakať.
Oficiálne zatiaľ žiadne odvetné opatrenia nezverejnili, šéf ruskej dumy Viačeslav Volodin však potvrdil, že poslanci už prichádzajú s návrhmi, ako Američanom odpovedať. Napríklad prerušením spolupráce na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
“To, čo dodávala Amerika, teda v prvom rade kvalitnú techniku pre navigačné systémy, ruský priemysel dodať nemôže.
„
"Lenže to vyvolá bumerangový efekt," priznáva podľa agentúry TASS.
"My zostaneme bez spojenia so Zemou, bez internetu a počítačov, nebudeme mať na stanici ani navigáciu, takže tam nebude možné pracovať. Bez nášho Sojuzu sa zas americkí astronauti na stanicu nedostanú a nebudú môcť zájsť ani na záchod - vesmírne toalety vyvinuli ruskí špecialisti a vyrábame ich u nás."
Lenže bumerang by zrejme s väčšou silou udrel na ruskú stranu. Ruskí vedci zaoberajúci sa kozmickým výskumom upozornili, že bez amerických komponentov Rusi nedobyjú Mesiac.