SME

Prečo Facebook, Apple a Google stopli Alexa Jonesa

Konšpirátor šíril nenávisť aj proti obetiam streľby

Alex Jones v Austine počas súdu s pozostalými obetí zo Sandy Hook. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Americká vláda ovláda počasie, Pentagon vyvíja gay bombu, ktorá kontaminovala vodu a žaby v nej sa stali homosexuálnymi. Masaker v základnej škole Sandy Hook bol v skutočnosti divadlom, ktorým chcela administratíva Baracka Obamu ospravedlniť tlak na sprísnenie držby zbraní v Spojených štátoch.

Webová stránka Američana Alexa Jonesa Infowars.com v mnohom pripomína slovenské dezinformačné stránky. Stačí sa pozrieť napríklad na jednu z najúspešnejších badatel.net.

Hoaxy, konšpiračné teórie a rasistické články zabalené do viet o vlastenectve dopĺňa webový obchod, v ktorom si za desiatky dolárov môžete kúpiť zázračné vitamínové prípravky a podporiť "skutočnú slobodu slova", ktorej majiteľom je, samozrejme, Alex Jones.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomuto kráľovi zaoceánskych konšpirátorov sa dlhodobo darilo šíriť hoaxy aj nenávisť prostredníctvom sociálnych sietí. Facebook, Youtube (patrí pod Google), Apple či Twitter jeho výstupy tolerovali v rámci slobody slova.

Jonesove videá a podcasty však dostali minulý týždeň na najsilnejších sociálnych platformách stopku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Apple, Spotify a Google odmietli šíriť jeho podcasty, Youtube stiahol videá, dokonca aj e-mailová služba MailChimp zastavila Jonesove reťazové maily. V pondelok sa pridala služba Vimeo a oznámila, že Jonesove videá ďalej nebude šíriť.

Netrvalo dlho a Jones začal rozprávať o cenzúre a likvidácii slobody slova.

Agresívni fanúšikovia

Facebook či Youtube vo všeobecnosti nemajú problém so šírením konšpiračných teórií, problémom je otvorená nenávisť.

Šírením "alternatívnych faktov" si dokázal Alex Jones vybudovať publikum, ktoré začalo byť agresívne nielen na internete, ale aj v reálnom svete.

Keď však Alex Jones začal tvrdiť, že išlo o falošnú operáciu americkej vlády, v ktorej obete a ich rodičia boli najatými hercami, konzumenti Jonesových bludov začali napádať a šikanovať rodičov zavraždených detí.

Výrazným, hoci smutným príkladom je práve masaker dvadsiatich šesť- a sedemročných detí v škole Sandy Hook.

Páchateľom tejto tragédie bol dvadsaťročný Adam Lanza, ktorý počas incidentu spáchal samovraždu.

Keď však Alex Jones začal tvrdiť, že išlo o falošnú operáciu americkej vlády, v ktorej obete a ich rodičia boli najatými hercami, konzumenti Jonesových bludov začali napádať a šikanovať rodičov zavraždených detí.

Rodičia zavraždeného chlapca Noaha Poznera sa museli sedemkrát presťahovať, pretože čelili vyhrážkam od ľudí, ktorí boli presvedčení, že Poznerovci sú súčasťou sprisahania, píše The Independent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Independent spomína aj prípad Jonesovej stúpenkyne Lucy Richardsovej, ktorú minulý rok súd odsúdil na päť mesiacov väzenia za to, že sa rodine Noaha Poznera vyhrážala smrťou.

Richardsová si mohla vymôcť podmienečné prepustenie pod súdnou podmienkou, že nebude ďalej sledovať Jonesove programy.

Jones šíril aj absurdnú konšpiračnú teóriu Pizzagate , podľa ktorej sa vo washingtonskej pizzérii Comet Ping Pong tajne stretávali členovia volebného štábu Hillary Clintonovej, pretože v podzemí reštaurácie organizovali pedofilné stretnutia.

Dôsledkom šírenia tohto hoaxu bol incident, keď sfanatizovaný útočník začal na pizzériu strieľať.

Nová éra zodpovednosti?

Jones dnes zďaleka nie je cenzurovaný. Naďalej funguje jeho webová stránka a ďalej predáva aj svoje výživové doplnky, ktoré podľa nemeckého časopisu Spiegel tvoria dve tretiny jeho príjmov.

Fanúšikovia si stále môžu do mobilov stiahnuť aplikácie Infowars, cez ktoré môžu naďalej konzumovať Jonesove hoaxy. Stopka od najväčších digitálnych platforiem je napriek tomu prelomovým rozhodnutím.

Tieto spoločnosti zakázali ženské prsia skôr, ako zakázali bielych rasistov.

The Guardian

"Zdá sa, že sociálne platformy si uvedomili, že môžu zakázať nenávistnú taktiku. Nielen priamočiare prejavy nenávisti. Uvedomili si, že môžu chrániť verejnú debatu pred tými, ktorí sa ju programovo snažia zničiť," píše The Guardian.

Pripomína, že sociálne médiá nikdy neboli úplne bez cenzúry. Vždy im totiž v prvom rade išlo o to, aby dokázali pritiahnuť reklamu. V druhom rade sa starali o bezpečnosť svojich čitateľov.

"Preto tieto spoločnosti zakázali ženské prsia skôr, ako zakázali bielych rasistov," komentuje Guardian. Zadávatelia reklamy totiž nebudú platiť za zverejňovanie svojich reklám v kontexte, ktorý by mohol ľudí pohoršovať.

Tvrdí však aj to, že sociálne médiá si príliš dlho zakrývali oči a tvárili sa, že všetci ich používatelia sú úprimní a konajú v dobrej viere. Ignorovali možnosť, že nimi vytvorený mediálny priestor začnú používať ľudia ako Jones s cieľom rozširovať nedôveru vo všetko a ničiť verejnú debatu.

"Hoci Google a Facebook verejne vyhlásili, že Jonesa odstraňujú pre nenávistné prejavy, Jones sa už stával príťažou pre zadávateľov reklamy. Nechceli byť spájaní s jeho toxickým štýlom zábavy," dopĺňa Guardian.

Jediná veľká platforma, ktorá zatiaľ Jonesovu produkciu toleruje, je Twitter.

Trump a ruská spojka

Jonesove stránky americké médiá aj Wikipédia zväčša označujú ako krajne pravicové, konšpiračné či dezinformačné. Ich cieľová skupina sa tak približne prelína s tvrdým jadrom stúpencov súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podobne ako Trumpov štáb a ľudia z jeho volebnej kampane, aj Jonesova platforma Infowars sa obtrela o podozrenia, že do verejnej debaty v Spojených štátoch zasahuje ruská propaganda. Donald Trump ešte ako prezidentský kandidát vystúpil v Jonesovom programe.

Wikipédia s odvolaním sa na New York Daily News uvádza, že Jonesove programy na internete šírili internetoví boti prepojení na ruskú vládu.

Ak si odmyslíme sfanatizovaných konzumentov hoaxov a bieleho nacionalizmu, odpor proti bojkotu Alexa Jonesa sa nájde aj v serióznejších kruhoch na druhom brehu Atlantiku.

Konzervatívny republikánsky senátor a bývalý prezidentský kandidát Ted Cruz napríklad obviňuje technologické spoločnosti, že sú silne ľavicové a potláčajú názory konzervatívcov. Zaujímavý je aj fakt, že Cruz tento názor vyslovil v podcaste spoločnosti Breitbart News.

Táto firma je baštou amerických neokonzervatívcov a nacionalistov. Na druhej strane sama často čelí kritike, že šíri falošné správy.

James Pethokoukis, analytik konzervatívneho think-tanku American Enterprise Institute, zase tvrdí, že americký Kongres by konečne mohol zmeniť legislatívu, pre ktorú internetové spoločnosti nemajú takú zodpovednosť za šírený obsah, akú majú štandardné médiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí.


Súkromné lety majú iné pravidlá ako bežné aerolinky.

Simona si zamilovala letectvo.


Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Ilustračná fotografia.

Aký je život s RBD.


a 1 ďalší

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu