JAKARTA. Tri silné zemetrasenia, ktoré krátko po sebe zasiahli indonézsky ostrov Lombok, zdvihli jeho povrch o 23 centimetrov.
Oznámili to vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a kalifornského technického ústavu.
Lombok poznačili otrasy
K tomuto záveru došli na základe satelitných snímok urobených po silných otrasoch z 5. augusta.
Zemetrasenia mali silu 6,9 stupňa a o život pri nich prišlo vyše 300 ľudí.
Vedci zaobstarali deformačnú mapu a zmerali zmeny povrchu ostrova.
Zistili, že na severozápade, v blízkosti ohniska otrasov, sa krajina zdvihla o štvrť metra. Na iných miestach sa naopak o päť až 15 centimetrov prepadla.
Agentúra AP uviedla, že po zemetrasení je bez strechy nad hlavou alebo mimo svoj domov na 270-tisíc ľudí. Zničené bolo 68-tisíc príbytkov.
Ostrov Lombok, ktorý je turistickou destináciou, aj keď menej rozvinutou v porovnaní s Bali, počas týždňa postihli tri silné zemetrasenia a zhruba 500 následných otrasov.
Jedným z najpostihnutejších je okres Tanjung na severe ostrova. V sobotu sa tam napriek všetkej skaze znovu otvoril trh a ľudia nakupovali zeleninu a ryby.
Otvorilo sa aj niekoľko obchodov, aj keď sú poškodené.
Časté zemetrasenia
V Indonézii, ktorá leží v takzvanom tichomorskom ohnivom kruhu, teda v oblasti s častou vulkanickou činnosťou, sú zemetrasenia pomerne časté.
V roku 2004 mohutné zemetrasenie pri pobreží Sumatry spôsobilo vlnu cunami, ktorá zabila asi 230-tisíc ľudí v desiatke krajín. V Indonézii vtedy prišlo o život 160-tisíc ľudí.