VARŠAVA. Jeden z nemecko-poľskej dvojice amatérskych historikov, ktorí pri poľskom meste Walbrzych niekoľko rokov hľadali legendárny vlak plný zlata a cenností zhabaných nacistami z druhej svetovej vojny, sa rozhodol svoje pátranie ukončiť.
Nemec Andreas Richter neprestal v existenciu pokladu veriť, no nepáčil sa mu vraj spôsob, akým jeho kolega k hľadaniu pristupuje, informovala v piatok agentúra DPA.
Poliak Piotr Koper plánuje v pátraní po "zlatom vlaku" pokračovať v zime.
Schovaný v podzemnom tuneli
"Je koniec," povedal agentúre DPA Richter. "Už nebudem robiť žiadne hlúposti," dodal pátrač a vyjadril nespokojnosť s prácou svojho poľského kolegu. Pátranie podľa neho nebolo transparentné.

Prvý pokus o vykopanie vlaku podľa Richtera zlyhal preto, že výkop nebol dostatočne hlboký. Druhý jeho poľský kolega stále odkladal. "V určitom okamihu som toho mal dosť," vysvetlil Nemec.
Poliak Koper chce v pátraní pokračovať na vlastnú päsť. "V zime budeme pokračovať," povedal DPA. Je to podľa neho ten najlepší čas na hľadanie.
"Žiadne obmedzenie kvôli kvitnúcim stromom a kríkom, žiadne hniezdiace vtáky," uviedol. Kopať chce tentoraz do hĺbky 15 metrov.
Legenda z polovice minulého storočia hovorí, že nacisti na konci druhej svetovej vojny vypravili z Vroclavi obrnený vlak plný zlata a cenností. Pred Červenou armádou súpravu schovali v podzemnom tuneli pri Walbrzychu neďaleko hraníc s Českom.
Vysoké výdavky
Richter a Koper v lete 2015 oznámili, že vedia, kde sa legendárny vlak nachádza. Správa vyvolala senzáciu a o pátraní dvojica informovala mnoho svetových médií. Podľa väčšiny odborníkov je ale nacistický vlak plný zlata obyčajnou legendou.
"Ak zoberieme do úvahy náklady na prácu, techniku a peniaze, o ktoré som prišiel absenciou v práci, tak sa moje výdavky pohybujú okolo 80-tisíc eur," povedal DPA Richter, podľa ktorého bol nepomer výdavkov medzi ním a Koperom jedným z dôvodov, prečo sa duo pátračov nakoniec rozišlo.
Poľský hľadač v minulosti náklady oboch mužov na pátranie po vlaku odhadol na 20-tisíc eur.
Richter neľutuje, že sa do pátracej akcie pustil . Nestratil ani vieru v existenciu vlaku. "Som si z 95 percent istý, že existuje," povedal.
O tom, že sa jeho bývalému kolegovi poklad podarí nájsť pri pátraní na vlastnú päsť, ale Nemec pochybuje.
Amatérski historici sa dokážu zhodnúť v jednom: na pátraní po nacistickom vlaku na rozdiel od iných nič nezarobili. Spokojné je tak hlavne mesto Walbrzych, ktorému pátranie a záujem svetových médií priniesli reklamu, ktorú by si samo mohlo len ťažko dovoliť.
"Zlatá horúčka" do Dolnosliezskeho mesta so zhruba 160-tisíc obyvateľmi podľa radnice prilákala asi o tretinu viac turistov než predtým.