PRAHA, BRATISLAVA. Tridsaťročná moslimka v nikábe sa predstavila len ako Sarah. Narodila sa v Dánsku, kde aj vyrástla v rodine tureckých imigrantov. Závoj, ktorý zakrýva celú tvár a otvor má len pre oči, nosí od svojich osemnástich rokov.

Podľa zákona, ktorý v krajine vstúpil do platnosti v stredu, s tým bude musieť prestať. Za nosenie odevov, ktoré zakrývajú celú tvár, teda najmä burky a nikábu, po novom hrozí v pokuta asi 130 eur. Za opakované porušenie desaťnásobok, v extrémnom prípade pobyt za mrežami.
„Uvedomila som si, že demokracia nefunguje,“ hovorí Sarah , ktorá v stredu vyšla do ulíc a proti zákazu protestovala. „Politici hovoria o slobode a právach, keď sa niekto vysmieva moslimom a kreslia sa karikatúry proroka Mohameda. No keď ide o mňa, odoberajú mi právo vybrať si, ako sa chcem obliekať.“
„Uvedomila som si, že moslimovia nemajú rovnaké práva ako ostatní. Veľká časť politikov sú pokrytci,“ dodáva. Odmieta tvrdenie, že burky nosia ženy len pod tlakom a ich zákaz pomôže obmedziť útlak žien.
Niekoľko desiatok žien

Dánsko sa stalo šiestou krajinou Európskej únie s podobným zákazom, v ďalších štátoch môžu burky zakázať miestne orgány. Politici to prezentujú ako boj proti islamskému extrémizmu, aj keď zákony zakazujú aj iné formy zakrývania tváre na verejnosti – masky alebo falošné brady.
V takmer šesťmiliónovom Dánsku sa pritom zákaz týka len niekoľkých desiatok žien, keďže miestne moslimky burky alebo nikáby väčšinou nenosia.
Veľmi podobné je to aj v iných štátoch, kde zákaz vstúpil do platnosti. Ak ženy nosia na verejnosti celotelový závoj, väčšinou ide o turistky z arabských krajín.