Nejeden politik v ňom videl iba obyčajného buriča. Ron Dellums (24.11.1935 - 30.7.2018) bol predovšetkým zásadový muž, ktorého prekvapivo nevzrušovalo zbrojenie. Zaujímal sa o dodržiavanie ľudských práv, čím v Spojených štátoch v čase vojny vo Vietname vzbudzoval kontroverzie.
Málokto si chcel dobrovoľne robiť výčitky.
Lenže práve vojenský konflikt v štáte na juhovýchode Ázie bol Dellumsovou agendou.
Ron Dellums, jeden z najznámejších afroamerických kongresmanov v USA a neskorší starosta rodného Oaklandu, zomrel vo veku 82 rokov.
Bol svedomím tých, čo bojovali vo Vietname
Afroameričan pomáhal utláčaným dávno predtým, ako vstúpil do politiky.
“Ak je radikálne byť obhajcom pokoja, spravodlivosti a ľudskosti, potom som rád, že ma nazývajú radikálom.
„
Neskôr, už ako člen Snemovne reprezentantov, jednej z komôr Kongresu USA, požadoval vyšetrenie amerických vojnových zločinov vo Vietname. Nedočkal sa. Keby ostatní poslanci vedeli, čo bude nasledovať, azda by jeho požiadavky radšej vypočuli.
Dellums sa už v prvých týždňoch svojho funkčného obdobia stal svedomím amerických vojakov. Doslova. Pripravil výstavu s dôkazmi o vojnových zločinoch spáchaných vo Vietname. Sám organizoval výsluchy, na ktorých vysokí americkí dôstojníci vypovedali, akých zverstiev sa roty pod ich vedením dopúšťali na vietnamských rodinách.
Bojoval proti apartheidu
Ronald Vernie Dellums sa narodil v kalifornskom Oaklande. Po maturite si nemohol nájsť prácu, a tak narukoval k námorníkom. Neskôr pokračoval v štúdiu na vysokej škole.
Do Snemovne reprezentantov ho prvýkrát zvolili v roku 1970 a o kreslo neprišiel celých 27 rokov (1971-1998).
Vietnam zďaleka nebol jeho jedinou agendou. Štrnásť rokov bojoval proti rasistickej politike - apartheidu - v Južnej Afrike.
Jedným z najväčších Dellumsových triumfov bolo prelomenie veta republikánskeho prezidenta Ronalda Reagana, ktorý sprvoti nechcel o sankciách proti Južnej Afrike ani počuť. Dellumsovi sa ich napokon v roku 1986 podarilo presadiť.