BRATISLAVA. Ak som sa počas rokov cestovania po svete niečo naučila, tak to, že ak po vojenskom víťazstve nenasleduje rekonštrukcia a zabezpečenie stability, cyklus násilia pokračuje, píše vo svojom príspevku Angelina Jolie.
Slávna herečka sa na vlastné oči prišla pozrieť, ako vyzerá iracký Mosul rok po oslobodení od Islamského štátu. Napísala o tom pre web Úradu vysokého komisára pre utečencov, ktorého vyslankyňou je už niekoľko rokov.
„Po roku je západný Mosul opustený, v ruinách, v apokalyptickom stave,“ opisuje svoje skúsenosti. „Steny, ktoré ešte stoja, majú v sebe diery po mínometoch a guľkách. Ulice sú desivo tiché, státisíce bývalých obyvateľov mesta žijú v táboroch alebo v okolitých obciach, pretože sa nemajú kam vrátiť. Medzi ruinami stále hnijú telá a čakajú, kým ich niekto odnesie.“
Jolieová je známa, že sa vyjadruje k aktuálnym témam, preto si vybudovala meno v OSN a stala sa oficiálnou vyslankyňou tejto organizácie. O problémoch, ktoré vo svete vidí, nakrúca aj filmy, napríklad o vraždení v bývalej Juhoslávii alebo v Kambodži.
Či už ide do chudobných časti Ázie, alebo Afriky, vždy ju sprevádza mnoho novinárov a vznikne prinajmenšom krátke video. Inak to nebolo ani v Mosule.
Aj ľudia, ktorí sa bežne o problémy rozvojového sveta nezaujímajú, sa tak dozvedia o problémoch, ktoré si možno nevšímalo ani ich miestne spravodajstvo.
Začalo sa to pomocou Etiópii?

Vedia vôbec etiópske deti, že sú Vianoce? Takto sa pýtali v decembri 1984 v spoločnej piesni vtedajšie hviezdy britskej popmusic, ktoré spojil írsky hudobník Bob Geldof.
Upozornil tak na prebiehajúci hladomor v Etiópii, pri ktorom zomrelo 400 miliónov ľudí. V krajine vládol brutálny režim komunistického diktátora Mengistua Haileho Mariama. Keď prišli suchá, prezident sa odbojným regiónom mstil zastavením pomoci.
V roku 1985 v kampani nasledovali koncert LiveAid, ktorý sa konal naraz v Londýne a v americkej Philadelphii. Výťažok z akcií išiel na pomoc Etiópii.
Na pomoc hladujúcim sa dokopy vyzbieralo 127 miliónov ľudí. Geldofa rok po koncerte kráľovná Alžbeta II. pasovala za rytiera. Podobné koncerty sa opakovali aj v ďalších desaťročiach.
Takéto akcie majú aj svojich kritikov.