MNÍCHOV, BRATISLAVA. Keď sa v roku 2015 hovorilo o milióne utečencov, ktorí balkánskou cestou prišli do Nemecka, väčšina z nich prechádzala cez Bavorsko.
„Všade sme nachádzali množstvo ruksakov a oblečenia. Bolo to po celej ceste, ktorá vedie do lesov,“ ukazuje po troch rokoch reportérom televízie Euronews Christian Erntl miesta, kade prechádzali utečenci.
Erntl pochádza z malej dediny Pfenningbach s tristo obyvateľmi. Utečenci raz k nemu prišli priamo domov.
„Bolo asi jedenásť hodín večer a skupina približne dvadsiatich ľudí mi zazvonila pri dverách, bola to veľká rodina zo Sýrie. Vybili sa im batérie na mobiloch a požiadali ma, či si môžu zavolať odo mňa,“ spomína.
Enrtl je jedným zo zakladateľov miestneho protestného hnutia, ktoré chce do Berlína odkázať, že utečenci už nie sú v Bavorsku takí vítaní, ako boli pred troma rokmi.
„Mali by sme mať kontroly na hraniciach, aby sme vedeli, kto vstupuje do našej krajiny,“ hovorí.
Bavori na vlne populizmu
Práve na takýchto voličov sa zameriava najpopulárnejšia miestna strana Kresťansko-sociálna únia (CSU).

Vie, že Bavorsko nie je voči utečencom naladené tak pozitívne ako zvyšok Nemecka alebo ako partnerská strana CSU Kresťansko-demokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.
A tak si Bavori krátko po vzniku novej vlády, v ktorej sú rovnako ako v predošlých rokoch s kresťanskými demokratmi sociálni demokrati, presadili, aby mohli robiť aspoň v niečom vlastnú politiku k utečencom.
Pôvodne žiadali kontroly na hraniciach, pre ktoré sa vyhrážali pádom vlády. Nakoniec sa dohodli na tranzitných centrách, ktoré by mohli vracať späť utečencov, ktorí už požiadali o azyl v inom členskom štáte Únie.