LONDÝN, BRATISLAVA. Doma si vyrobil bombu naplnenú šrapnelmi a prišiel s ňou do haly v Manchestri, kde sa práve skončil koncert Ariany Grandeovej. Odpálil sa, keď zvnútra začali vychádzať návštevníci a rodičia, ktorí čakali na deti.
Salman Abedi zabil v máji minulého roka v Manchestri 22 ľudí a seba, ďalších 139 zranil. Viac ako polovicu z obetí tvorili deti.
Nešlo o cudzinca, Abedi sa narodil v roku 1994 v Manchestri. Bol synom líbyjských rodičov, ktorí ušli pred režimom brutálneho diktátora Muammara Kaddáfího.
A v Líbyi Abedi takmer aj zomrel. V roku 2014 ho však pred zhoršujúcou sa situáciou zachránila britská armáda.
Prestali ho sledovať

Abediho si britské tajné služby všímali dlhšie. Učiteľov obviňoval z islamofóbie, podporoval organizáciu Líbyjská islamská bojová skupina, ktorá bola v Británii zakázaná, a pred spolužiakmi hovoril, že je v poriadku, ak sa niekto stane samovražedným atentátnikom.
Západu vyčítal, že vraždí moslimov na Blízkom východe.
Nepovažovali ho však za príliš veľké nebezpečenstvo.
Podľa nemenovaného európskeho spravodajcu, ktorého pred rokom citovali New York Times, bol Abedi v kontakte s líbyjskou bunkou Islamského štátu.
23 ľudí
- vrátane útočníka zomrelo pri teroristickom útoku v Manchestri z mája 2017.
Britské tajné služby si všimli, že v roku 2014 odišiel Abedi do Líbye, oficiálne na dovolenku za rodičmi, ktorí sa medzitým vrátili do vlasti, no mesiac pred evakuáciou ho prestali sledovať.
Správa hodnotiaca kroky tajných služieb neskôr tvrdila, že toto rozhodnutie bolo na základe vtedajších informácií v poriadku.
Zrada na britskom národe
Abedi, ktorého už úrady nepovažovali za nebezpečného, sa tak dostal do skupiny viac ako stovky britských občanov, ktorých vláda v auguste 2014 evakuovala z líbyjského Tripolisu na palube lode HMS Enteprise.

Z líbyjskej metropoly ho presunuli na Maltu a odtiaľ letel domov, píše Guardian.
„Považujeme za zradu, že sa tento muž dopustil na britskom území takéhoto zverstva po tom, ako bol zachránený z Líbye,“ povedal denníku Dail Mail zdroj z prostredia vlády.
V Líbyi nateraz ostáva Salmanov brat Hashem, ktorého zadržiavajú miestne milície. Briti žiadajú jeho vydanie, aby ho mohli súdiť v súvislosti s manchesterským útokom.