MADRID, BRATISLAVA. Viac ako tridsať utečencov prenasledovaných policajným člnom sa doplavilo na nafukovacom člne k španielskej pláži. Turisti sa len prekvapene pozerali, ako sa ľudia zo subsaharskej Afriky rozpŕchli v okolitých lesoch.
Ešte horšie ako pri tejto scéne z piatka to vyzeralo vo štvrtok v africkej španielskej exkláve Ceuta, kde sa stovky utečencov pokúsili násilím prejsť cez plot z Maroka na španielske územie.
Podľa španielskych strážcov po nich hádzali plastové kontajnery s výkalmi, nehaseným vápnom, palicami a kameňmi. Niektorí použili aj Molotovove kokteily.
Do Španielska sa dostalo 602 ľudí zo subsaharskej Afriky, 16 utečencov a piatich policajtov previezli do nemocnice.
Vstupná brána do Európy
Španielsko sa tento rok stalo hlavnou vstupnou bránou pre utečencov do Európy.

Prekonalo už aj Grécko a Taliansko. Medzinárodná organizácia pre migráciu uvádza, že od začiatku roka do polovice júla prišlo do Španielska viac ako 18-tisíc utečencov, viac ako dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Denne preťažili utečenecké centrá južného Španielska stovky ľudí.
Grécko pred dvoma rokmi odbremenila dohoda s Tureckom, v Taliansku zas nová vláda pred utečencami zatvára prístavy.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini napríklad v júni odmietol loď Aquarius s viac ako 600 utečencami na palube.
18 600
- utečencov prekročilo nelegálne španielske hranice od začiatku tohto roka do 18. júla.
Keď sa k tomu rovnako postavila aj Malta, ozval sa Madrid, kde vládu len pár dní predtým prebral socialista Pedro Sánchez.
„Je našou povinnosťou vyhnúť sa humanitárnej katastrofe tým, že ponúkneme týmto ľuďom bezpečný prístav,“ vyhlásil.
Podobné rozhodnutie by v mnohých iných európskych krajinách vyvolalo nevôľu, no v Španielsku sa proti Sánchezovmu kroku postavil málokto. Ľavica rozhodnutie vítala, konzeratívna strana Ciudadanos povedala, že „nemôžeme nechať stovky ľudí zomrieť na mori“, kritike sa vtedy vyhla aj Ľudová strana.
Boom ekonomiky a migrácie
Španieli majú vo všeobecnosti k utečencom dobrý vzťah, po krajine sa pravidelne konajú demonštrácie, na ktorých ľudia požadujú, aby krajina prijímala viac ľudí v núdzi.
Počas ekonomického boomu, ktorý sa začal v polovici 90. rokov a trval desaťročie, prišlo do krajiny asi päť miliónov cudzincov. Väčšinou išlo o ľudí z Latinskej Ameriky a zo strednej a východnej Európy, ale boli medzi nimi i Afričania.