ANKARA, BRATISLAVA. Verejne sa hlásia k rovnakým hodnotám a zmluvne sa zaviazali, že v prípade ohrozenia jedného z nich mu ten druhý príde na pomoc. Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Tureckom sa však zhoršujú napriek spoločnému členstvu v NATO.
Štvrtkový tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa zašiel ešte ďalej. Ankare odkázal, že ak neprepustí amerického pastora Andrewa Brunsona na slobodu, zavedie voči Turkom prísne sankcie.
Medzi spojencami sú podobné slová veľmi neobvyklé. Navyše, o sankciách bude čoskoro hlasovať aj Kongres.
Päťdesiatročný Brunson pochádza zo Severnej Karolíny, ale už dve desaťročia žije v Turecku, kde prevádzkoval malý kostol v Izmire. V krajine šíril svoju evanjelikálnu vieru.
Menšiny ako hrozba
Problém nastal v roku 2016, keď po neúspešnom pokuse časti armády o prevrat spustilo Turecko pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zásahy proti novinárom, ale aj náboženským menšinám, ktoré vláda považovala za vnútornú hrozbu.

Vtedy sa vo väzení ocitol aj Brunson, podľa obvinení bol prepojený na teroristické skupiny a v krajine v skutočnosti pôsobil ako špión americkej CIA. Hrozí mu doživotný trest.
K vládnej rétorike sa pridali štátne médiá, ktoré napísali, že Brunson mal sľúbený post šéfa amerických spravodajcov, ak by sa mu podarilo zvrhnúť Erdogana.
Keď sa vo väznici, kde držali aj Brunsona, odohral pokus o bombový útok, okamžite to médiá spájali s CIA.