LONDÝN, BRATISLAVA. Odchod Británie z Európskej únie je čoraz reálnejší. Vláda sa pripravuje aj na situáciu, že 30. marca budúceho roka nebude v krajine dostatok potravín.
“Ubezpečíme sa, či máme dostatočné zásoby potravín,” povedal Dominic Raab, britský minister pre brexit. Súčasťou príprav budú aj rokovania s potravinármi, aby bolo na trhu dosť poravín aj po odchode krajiny z EÚ.
"Bolo by nesprávne povedať, že vláda sa zásobuje. Myšlienka, že sa do tejto krajiny dovážajú potraviny len z jedného kontinentu je nesprávna,” povedal Raab na vypočutí v parlamentnom výbore.

Na pokrytie dopadov odchodu z Únie vyhradilo ministerstvo financií tri miliardy libier. Čiastočne je to spôsob, ako ukázať Bruselu, že odchod bez dohody nie je nereálny.
"Zdá sa mi to ako absurdný príbeh. Existuje mnoho krajín mimo Európskej únie, ktoré dokážu svojich občanov uspokojiť bez toho, aby mali výhody z EÚ, “ povedal Martin Callanan, Raabov zástupca na ministerstve.
Najlepšie dni sú pred nami
Británia by bez dovozu z krajín Európskej únie v súčasnosti nebola sebestačná a rýchlo by zásoby potravín a liekov by rýchlo spotrebovala.
Keby sa jej nepodarilo vyrokovať dohodu o voľnom obchode s EÚ, tamojší potravinársky priemysel by utrpel veľké škody.
Ak by sa Británia s EÚ nedohodla v termíne a Úniu by opustila bez dohody, musela by s Európou obchodovať len na základe pravidiel Medzinárodnej obchodnej organizácie. Tie by však poškodili britských výrobcov.
29. marca 2019
- je oficiálny termín britského odchodu z Európskej únie.
Raab priznal, že odchod z EÚ bez dohody je rizikový z krátkodobého hľadiska, no “najlepšie dni sú ešte len pred nami”.
Počas nasledujúcich týždňov vláda predstaví daľších 70 prípravných opatrení na odchod z EÚ. Bude radiť jednotlivým priemyselným odvetviam a domácnostiam, ako sa vyrovnať s prvými problémami.
"V priebehu dvoch rokov od referenda v 2016 sme sa vzdialili od myšlienky, že 'neexistuje žiadna nevýhoda Brexitu,' a posunuli sme sa k vláde, ktorá varuje, že možno nebudeme mať dostatok potravín na prežitie,” reagovala na Raaba Caroline Lucasová, jedna z vedúcich osobností Zelenej Strany Anglicka a Walesu.
Zelení sú dlhodobo proti britskému odchodu z Únie.
Rokovania do októbra

Šanca, že Británia odíde bez dohody sa zväčšuje. Rokovania sa naťahujú, európski lídri neprijali pozitívne ani nedávny návrh britskej vlády na usporiadanie vzťahov.
Vedenie rokovaní s Európskou úniou prevzala osobne premiérka Theresa Mayová, Raab je napriek postu ministra už len jej zástupcom.
Rokovania by sa mali skončiť do októbra, lebo do budúcoročného marcového odchodu musia konečnú dohodu odobriť parlamenty všetkých členských štátov.
Autor: Lucia Holásková