Správu aktualizujeme.
VIENTIAN. Viac ako šesťtisíc ľudí zostalo v Laose bez strechy nad hlavou a ďalšie stovky sú nezvestné po tom, čo sa na juhu krajiny pretrhla rozostavaná hrádza.
Dediny pod priehradou zaplavila voda až do výšky prvého poschodia, mnohí miestni tak čakali na pomoc na strechách alebo na provizórnych plavidlách.
Vyliali sa miliardy kubických metrov vody, informovala laoská oficiálna tlačová agentúra, na ktorú sa odvolávajú svetové tlačové agentúry.
Presný počet obetí stále nie je známy.
Príčina nie je známa
Nešťastie sa stalo v utorok o ôsmej ráno v provincii Attapeu na juhovýchode krajiny na rieke Xe Pian, kde spoločnosť z Južnej Kórey buduje novú priehradu. Keď bolo jasné, že hrádza sa zrúti, spoločnosť evakuovala dvanásť dedín.
Varovanie však prišlo príliš neskoro a povodeň postihla šesť dedín. Pretrhla sa jedna z bočných hrádzí, dôvodom je najmä extrémne daždivé počasie v oblasti.
Mimovládna organizácia International Rivers upozorňuje, že tragédia sa môže zopakovať aj na iných riekach v iných krajinách.
"Nepredvídateľné a extrémne počasie je pre klimatické zmeny čoraz častejšie v Laose aj v celom regióne," odkázala organizácia podľa agentúry Reuters. Podobné stavby podľa nich nedokážu takým náporom počasia čeliť.
Miestne úrady sa obrátili na vládne inštitúcie, aby prispeli pomocou v podobe odevov, potravín, pitnej vody a liekov.
Dlhodobé obavy
Hydroelektráreň stavali juhokórejské spoločnosti spolu s thajskými a laoskými partnermi. Spustiť ju mali budúci rok.
Laos, jedna z najchudobnejších ázijských krajín, sa chce stať takzvanou "batériou Ázie", pripomína agentúra Reuters. Elektrina, ktorú vyprodukujú hydroelektrárne na Mekongu, môžu následne predávať aj susedným krajinám.
Skupiny na ochranu životného prostredia sú však dlhodobo znepokojené z hydroelektrárenských projektov Laosu a predovšetkým z vplyvu elektrární na rieku Mekong, jej flóru a faunu i na miestnych obyvateľov, ktorí sú od rieky závislí.