WASHINGTON, BRATISLAVA. Severná Kórea už nie je jadrovou hrozbou a jeden z najnebezpečnejších geopolitických konfliktov súčasnosti je takmer vyriešený, opakoval americký prezident Donald Trump, keď sa v polovici júna vrátil zo Singapuru, kde sa stretol so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom.
Jeho slová mnohí už od začiatku spochybňovali, keďže dohoda s Kimom o denuklearizácii Kórejského polostrova neobsahovala konkrétne termíny, no stále dodávali, že ak to režim myslí vážne, skutočne môže dôjsť k posunu.
Posledné týždne však naznačujú, že režim normalizáciu vzťahov so svetom až tak vážne nemyslí. A napriek veľkolepým vyhláseniam si to začína uvedomovať aj Trump.
Trumpova srdcová téma
Prezident je frustrovaný z toho, že nedochádza k žiadnemu posunu, píše Washington Post na základe rozhovorov s ľuďmi z prostredia Bieleho domu, tajných služieb a americkej diplomacie.
Trumpovi pritom na tejto otázke osobne veľmi záleží. Od diplomatov žiada každodenné správy o posune a vždy ho rozčúli, keď si vypočuje, že sa nič zásadné nemení, hovoria ľudia z jeho okolia.

Napríklad 6. júla žiadal v Pchjongjangu Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie, ktorý osobne vedie rokovania so Severnou Kóreou, od druhej strany podrobnosti o tom, kedy a ako chcú vrátiť do Spojených štátov telá amerických vojakov, ktorí zahynuli počas kórejskej vojny.
O návrate tiel sa hovorilo už v Singapure, pre Severnú Kóreu to mohla byť jedna z vecí, ktorou mohla pomerne jednoducho ukázať dobrú vôľu.