DAMASK, BRATISLAVA. Keď na nejaké miesto dopadla bomba, boli medzi prvými, ktorí sa tam objavili.
„V každej operácii je asi 50-percentná šanca, že budem žiť, a 50-percentná šanca, že zomriem,“ hovorí pre CBS News Rady Saád, člen Sýrskej civilnej obrany, známejšej pod názvom Biele prilby. V Sýrii sa aj z nich stali terče a režim Bašára Asada na nich opakovane útočí.
„Zachrániť život znamená zachrániť celé ľudstvo,“ hovoria o svojom motte v dokumente spoločnosti Netflix.
Pred pár rokmi bola dobrovoľnícka skupina Biele prilby, ktorá už niekoľko rokov zachraňuje počas sýrskej vojny ľudí z trosiek, horúcim kandidátom na Nobelovu cenu za mier.
Dnes ju odporcovia spájajú s teroristami a z niektorých oblastí Sýrie ich tento víkend evakuujú.
Nestranní či protivládni?
Najmenej 422 členov organizácie Biele prilby vrátane ich rodinných príslušníkov v nedeľu izraelské jednotky presunuli z juhozápadnej Sýrie do Jordánska.
Aj keď Izrael sa priamo do vojny v Sýrii nezapája, boli podľa izraelskej armády „v bezprostrednom ohrození života“ a bolo potrebné ich evakuovať pred ofenzívou sýrskych jednotiek.

Z Jordánska by si ich mali rozdeliť štáty ako Británia, Kanada a Nemecko, píše denník Guardian.
Aj kanadská ministerka zahraničia Chrystia Freelandová minulý týždeň na summite NATO vyzvala na „podporu a pomoc týmto hrdinom“. Pohľad na Biele prilby v Sýrii je však v mnohom odlišný.
Civilná obrana sa označuje za nezávislú, aj keď doteraz pôsobila takmer výhradne na územiach pod kontrolou protivládnych rebelov.