KIEFERSFELDEN, Nemecko. Keď lesklé čierne BMW s rakúskou poznávacou značkou zastavilo na provizórnom kontrolnom bode, nemeckí colníci ho ihneď odklonili z cesty. Obaja muži, vodič i pasažier na prednom sedadle, mali tmavú pleť a boli v strednom veku.
“Títo ľudia vyzerajú, že nie sú odtiaľto,” povedal pri prehliadke auta Rainer Scharf, dôstojník spolkovej polície z neďalekého Rosenheimu. “Možno sú to Rakúšania, ale musíme to skontrolovať.” Pasažieri nakoniec boli Rakúšania, občania Európskej únie, ktorí majú právo prekračovať hranice bez obmedzení.
Ešte nedávno Európa jasala nad zrušením hraníc. Dnes sa do nej hraničné kontroly pomaly vracajú.
Zastavili ho pre tmavé vlasy
Muž, ktorý v BMW sedel na mieste spolujazdca, bol 30-ročný Huseyin Yuksel z rakúskeho pohraničného mestečka Kufstein.
Keď sa ho pýtajú, či vie, prečo ho zastavili, len sa usmeje. “Zrejme pre moje tmavé vlasy,” vraví so smiechom, ktorým sa snaží prekryť očividné podráždenie. Stáva sa mu to totiž pravidelne. “Osemkrát z desiatich,” dodáva.

Častejšie hraničné kontroly sú odpoveďou na strach z migrácie zo severnej Afriky a Blízkeho východu. Napriek tomu, že migračná kríza v EÚ prešla a počet ľudí prichádzajúcich do Európy klesol na predkrízový stav spred historického roka 2015, vlna nacionalistického hnevu strhla vlády od Ríma cez Viedeň, až po Varšavu.
Tam, kde nacionalisti nevyhrali, sa centristické vlády posúvajú doprava. To sa udialo napríklad vo Francúzsku a najnovšie v Nemecku.