WASHINGTON. Po summitu v Helsinkách zavládla v Bielom dome hlboká depresia a niekoľko ľudí z prezidentovho tímu zvažuje urýchlený odchod.
V piatok o tom informoval americký spravodajský server Politico s odvolaním na zdroje z kancelárie hlavy štátu. Po tlačovke Donalda Trumpa a Vladimira Putina vraj nálada v Bielom dome klesla na bod mrazu.
Zmätený Trump podľa nich verí Putinovi
“Nemali by sme dopustiť devastáciu vyvolanú odchodom rozumných ľudí, ktorých by prezident nahradil osobami ešte viac poddajnými a kompromisnými.
„
Zmätené Trumpove vyhlásenia zanechali dokonca aj v jeho spolupracovníkoch pocit, že aj keď prezident "technicky uznal chybu" vo svojich vyhláseniach, v skutočnosti si myslí práve to, čo povedal - teda verí Putinovým argumentom, že Moskva sa nesnažila ovplyvniť prezidentské voľby v roku 2016, píše Politico.
"Ľudia sú v depresii," povedal serveru nemenovaný republikán blízky Bielemu domu.
"Tí, ktorí zvažovali odchod možno až po novembrových kongresových voľbách, teraz veľmi vážne premýšľajú o urýchlení svojich plánov," uviedol.
Obvyklí obhajcovia Trumpovych postojov síce pripúšťajú, že jeho konanie v Helsinkách bolo sklamaním, ale upozorňujú, že nemá politické následky. Politico upozorňuje, že minister zahraničia Mike Pompeo ani poradca pre národnú bezpečnosť Bolton po summite rezignovať nehodlajú.
Báli sa, že uzná anexiu Krymu

Niektorí americkí komentátori poukazujú na to, že aj keď európski spojenci USA s obavou očakávali, že Trump v Helsinkách uzná anexiu Krymu alebo zruší protiruské sankcie, nič z toho sa na summite nestalo.
Podľa amerického experta Breta Stephensa by Pompeo a Bolton odstúpiť mali, ak si zachovali zdravý rozum.
Iní ale žiadajú, aby ľudia z Bieleho domu neodchádzali. "Neodchádzajte, prosím," napísala v časopise Atlantic šéfka vplyvného Medzinárodného ústavu pre strategické štúdie Kori Schakeová. "Nemali by sme dopustiť devastáciu vyvolanú odchodom rozumných ľudí, ktorých by prezident nahradil osobami ešte viac poddajnými a kompromisnými," napísala politologička.