Neplánovala sa stať spisovateľkou, chcela kresliť.
Rakúšanka Christine Nöstlingerová (13.10. 1936 – 28.6.2018) mala vyštudovaný grafický dizajn a už sa videla ako budúca ilustrátorka.
Príbeh mal iba dopĺňať ilustráciu
Raz nakreslila bucľatú rusovlasú dievčinu a rozhodla sa prisúdiť jej nezbednú povahu. Ibaže skici akosi chýbal príbeh, a tak ho Christine napísala. Len preto, aby kresbu dopĺňal.
Text spolu s obrázkami ryšavej bacuľky napokon vyšiel v knihe Die feuerrote Friederike (Ohnivočervená Frederika, 1970). I tak sa stalo, že hoci sa knižka dočkala mimoriadne pozitívnych ohlasov, týkali sa prevažne textu, nie ilustrácií.
"Keďže som sa v tej dobe veľmi snažila o schválenie mojej tvorby, začala som písať," poznamenala neskôr Christine pobavene.
Nepísala iba pre deti
Z nádejnej výtvarníčky sa stala autorka detských kníh, ktorá mala na konte viac ako 150 publikácií a milióny predaných výtlačkov. Takmer všetka jej tvorba sa dostala ďaleko za hranice Rakúska, najznámejšie knižky vyšli preložené v tridsiatich jazykoch.
Nöstlingerová nepísala iba knihy pre deti, ale aj poéziu vo viedenskom nárečí či divadelné hry a scenáre. Jej autobiografický román Maikäfer flieg (Ďaleko od domova, 1973) sa stal predlohou pre rovnomenný rakúsky film, ktorý sa dostal do kín pred dvoma rokmi.
Christine v diele čiateľovi priblížila svoje detstvo vo Viedni, poznačené druhou svetovou vojnou, nacistickou a neskôr sovietskou okupáciou.
Z dvoch najprestížnejších cien pre autorov detskej literatúry získala obe. V roku 1984 jej udelili Cenu Hansa Christiana Andersena a v roku 2003 Cenu dostala cenu Astrid Lindgrenovej. Je jedným z troch autorov, ktorý doteraz získal obe tieto ceny.
Spisovateľka prekonala rakovinu prsníka a v roku 2010 jej diagnostikovali nádorové ochorenie maternice. Vo veku 82 rokov podľahla chronickej chorobe pľúc.