BRUSEL. Spojené štáty zostávajú priateľmi Európskej únie. Zhodli sa na tom európski diplomati v rámci pondelkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.
Uviedli to po tom, ako americký prezident Donald Trump v nedeľu označil EÚ za nepriateľa v obchodných záležitostiach.
USA sú spriatelenou krajinou
“Trump provokuje a snaží sa rozbiť EÚ. Popisuje nás ako nepriateľov. My to však tak nevidíme.
„
Trump mal počas posledných piatich dní - počas summitu NATO a pobytu v Spojenom kráľovstve, ktoré predchádzali jeho stretnutiu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom - viacero kritických vyjadrení na adresu Európy.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá predsedala pondelkovej Rade ministrov, zopakovala, že EÚ má jasno v tom, že Spojené štáty sú pre ňu spriatelenou krajinou.
Zároveň ministrom navrhla, aby o transatlantických vzťahoch diskutovali na jednom z nasledujúcich pravidelných stretnutí.

Podľa tlačovej agentúry DPA budú ministri o tejto téme hovoriť koncom augusta na neformálnom stretnutí v Rakúsku a oficiálnejšie na októbrovom zasadnutí v Bruseli.
Mogheriniová uviedla, že ministri nebrali Trumpove protieurópske vyhlásenia príliš "dramaticky".
Médiá si však v tejto súvislosti všimli vyhlásenia viacerých diplomatov.
Trump sa snaží rozbiť EÚ
Nemecký minister pre európske záležitosti Michael Roth vyzval na európsku jednotu, lebo "Trump provokuje a snaží sa rozbiť EÚ. Popisuje nás ako nepriateľov. My to však tak nevidíme," uviedol Roth.
Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian vyzval Európanov na "zmierlivý" tón a upozornil, že Trump označil za nepriateľov aj Čínu a Rusko. "Zdá sa, že na celom svete má nepriateľov," skonštatoval.
Minister zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn novinárom pripomenul, že "USA nie sú prezident Trump a Trump nie je USA".