BRUSEL. Európska únia podporuje vznik centrálnej vlády v Líbyi, bez ktorej nebude možné riešiť ani otázku nelegálnej migrácie.
80 percent
O toľko percent medziročne klesol prílev migrantov cez Líbyu.
Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.
EÚ zvažuje voľbu splnomocnenca
Korčok spresnil, že debaty európskych diplomatov o Líbyi mali dva rozmery. V prvom rade EÚ podporuje proces vedený osobitným vyslancom OSN pre Líbyu, zameraný na vytvorenie centrálnej mocenskej štruktúry.
To znamená, že Líbya by mala mať jednu demokraticky zvolenú vládu, ktorá bude kontrolovať dianie v krajine.
Ústredná vláda by sa mohla zrodiť po decembrových prezidentských a parlamentných voľbách. "Tá cesta k nim bude ťažká," upozornil Korčok.
“EÚ sa musí snažiť sa o maximálny nátlak aj podporou ekonomického vývoja krajiny, aby Líbya držala migráciu pod kontrolou, lebo otázka migrácie cez Líbyu zažehnaná nie je.
„
Zároveň však ocenil, že koncom mája sa v Paríži, z iniciatívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podarilo zhromaždiť hlavných protagonistov líbyjskej krízy a naštartovať "vnútorný proces" smerujúci k voľbám.
Slovenský diplomat priznal, že s touto otázkou bola spojená aj druhá časť debát Rady ministrov venovaná migrácii. EÚ vníma, že počty migrantov z odchádzajúcich z Líbye sa znížili až o 80 percent.
Podpora ekonomiky

Na druhej strane však badať teritoriálny presun migrantov cez západné Stredomorie.
"Musíme byť dôslední a snažiť sa o maximálny nátlak zo strany EÚ, aj podporou ekonomického vývoja krajiny, aby Líbya nejakým spôsobom migráciu držala pod kontrolou, lebo otázka migrácie cez Líbyu zažehnaná nie je," skonštatoval Korčok.
Líbya ako téma zahraničnej politiky EÚ
Zároveň priznal, že hlavní hráči v Líbyi odmietajú projekt vyloďovacích platforiem, na ktorých sa dohodli európskej krajiny na júnovom summite EÚ.
"Nemôžeme takéto platformy riešiť bez silnej zahraničnej politiky," povedal Korčok.

Diskusie na túto tému už podľa neho začali a rakúske predsedníctvo v Rade EÚ sa pravdepodobne už v auguste začne angažovať v hľadaní spôsobov, ako zvýšiť zahranično-politický tlak zo strany EÚ tak, aby dokázala presadiť svoje ciele aj na území iného štátu.
"To bude veľmi ťažké, lebo naozaj v Líbyi stále nemáme na druhej strane stola jedného hráča, ktorý by túto situáciu kontroloval," uviedol Korčok.
Východné partnerstvo sa EÚ osvedčilo
Korčok na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci oznámil, že Východné partnerstvo je politik, ktorá sa z pohľadu EÚ osvedčila.
Od roku 2009 slúži ako najdôležitejší modernizačný a proreformný nástroj EÚ pre východných partnerov. Dosiahli sme v nej rad úspechov a v zložitom prostredí.
"Program napĺňania stanovených 20 konkrétnych cieľov do roku 2020 je užitočný nástroj stimulovania reformných procesov v krajinách Východného partnerstva. Východné partnerstvo jednoducho prináša reálne výsledky," oznámil Korčok.
"Dnes však musíme začať myslieť za horizont 2020, povedať si, ako posilníme jeho politický rozmer, kde vidíme potenciál na posilňovanie dialógu a spolupráce a definovať nové stimuly pre štáty Východného partnerstva,“ uviedol Korčok.
Východné partnerstvo je projekt EÚ, ktorý sa zameriava na posilnenie politického zbližovania a hospodárskej integrácie únie s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.
Konkrétne formy spolupráce sú zadefinované pri posilňovaní inštitúcií a správy vecí verejných, ekonomickom rozvoji, energetike a konektivite, mobilite a medziľudských kontaktoch. R
ok 2018 sa vo vzťahu k Východnému partnerstvu označuje ako rok dosahovania výsledkov a efektívnej komunikácie o pokroku.
KĽDR musí konať, aby sa zbavila sankcií
Počas pracovného obeda sa ministri venovali aj hodnoteniu vývoja na Kórejskom polostrove po sérii summitov a v predzvesti pripravovaných rokovaní.

Zhodli sa, že denuklearizácia je jedinou cestou k tomu, aby sa Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) stala platným členom medzinárodného spoločenstva.
Zmiernenie medzinárodných sankcií je možné až po konkrétnych krokoch KĽDR smerom k úplnej, overiteľnej a neodvratnej denuklearizácii.
Rýchle, ale neúčinné riešenie
Európska komisia zároveň privítala rozhodnutie šiestich členských štátov Európskej únie prijať 450 migrantov zachránených z rybárskej lode v Stredozemnom mori.

Zároveň však varovala, že takéto ad hoc riešenia nebudú dlhodobo fungovať.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v nedeľu prisľúbil, že časti zo zachránených 450 migrantov, ktorí boli preložení na dve vojenské lode, dovolí vylodiť sa na Sicílii po tom, ako Nemecko, Francúzsko a Malta prisľúbili, že prijmú po 50 z nich.
Ich príklad nasledovali ešte Portugalsko a Španielsko.
"Taliansko už dlho vyzýva na regionálnu spoluprácu pri vyloďovaní utečencov a má na to právo. Komisia sa však domnieva, že takéto ad hoc riešenia nemôžu byť trvalo udržateľné," upozornil hovorca EK Margaritis Schinas.