RÍM. Taliansko umožní 450 migrantom, zachránených v sobotu v Stredozemnom mori z rybárskej lode, vylodiť sa na Sicílii.
Taliansko rozhodnutie prijalo po tom, čo sa Francúzsko, Nemecko, Malta, Portugalsko a Španielsko rozhodli, že každá krajina prijme 50 migrantov. Informoval o tom spravodajský server BBC.
Taliansko a Malta loď odmietali
Loď sa stala predmetom migračného sporu medzi Talianskom a Maltou, obe predtým trvali na tom, aby loď prijala druhá krajina.

Taliansky minister vnútra Salvini v týchto dňoch vyhlásil, že ústretová prijímacie politika jeho krajina končí, a že Taliansko už nebude prijímať ďalších migrantov.
Rybárska loď, vyslaná pašerákmi z Líbye v piatok, dorazila až k malému ostrovu Linosa pri Sicílii.
Tam migranov v sobotu prevzali lode Frontexu a talianskej pobrežnej stráže a odviezli ich do vôd neďaleko sicílskeho prístavu Pozzallo.
Na pobreží bolo doteraz prevezených 57 žien a detí. Talianske médiá informovali, že medzi migrantmi je mnoho podvyživených ľudí, jedna žena po dlhých mesiacoch strávených v Líbyi váži iba 35 kíl.
Taliansko nebolo ochotné dovoliť im pristáť vo svojich prístavoch. Malta argumentovala tým, že loď je oveľa bližšie k talianskemu ostrovu Lampedusa.
Migrantov si rozdelia
Taliansky premiér Giuseppe Conte sa potom obrátil na EÚ, aby situáciu pomohla riešiť.

Francúzsko a Malta v sobotu vyhlásili, že každá z nich prevezme 50 ľudí, podobne sa v nedeľu zaviazali Nemecko, Španielsko a Portugalsko.
Český premiér Andrej Babiš v pondelok žiadosť Talianska odmietol. "Takýto prístup je cesta do pekiel. Motivuje pašerákov a zvyšuje ich príjmy," uviedol.
Líbya trvala na odmietnutí prijať kohokoľvek, kto bol z lode zachránený.
K talianskym brehom priplávalo od roku 2014 viac ako 650.000-tisíc migrantov. Väčšinou sa tam dostali po tom, čo boli zachránení z mora pri líbyjskom pobreží.
V talianskych utečeneckých zariadeniach sa teraz nachádza asi 170-tisíc utečencov, počet prichádzajúcich však tento rok poklesol, uviedla agentúra Reuters.
OSN odhaduje, že tento rok sa už pri pokuse dostať sa cez Stredozemné more do Európy utopilo takmer tisíc ľudí.