NEW YORK. Viac ako 190 členských štátov Organizácie Spojených národov (OSN) schválilo svetový pakt o migrácii.
Schválenie dokumentu, ktorého cieľom je podpora bezpečnej a riadenej migrácie a zníženie počtu prípadov pašovania a obchodovania s ľuďmi, je výsledkom dlhodobých rokovaní, z ktorých sa vlani stiahli USA.
Pakt nie je záväzný
Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a pravidelnej migrácii nie je právne záväzný a obsahuje 23 cieľov na posilnenie spolupráce pri spravovaní migrácie a mnoho úloh, ktoré riešia napríklad znižovanie počtu prípadov zatknutí migrantov.
Generálny tajomník OSN António Guterres, predseda Valného zhromaždenia Miroslav Lajčák a mnohí ďalší predstavitelia vyzdvihli schválenie paktu, ktorý je prvým globálnym dokumentom zaoberajúcim sa otázkou migrácie.
Podľa Lajčáka dokument zmení pohľad sveta na migráciu, aj keď nie je právne záväzný.
"Stále máme 192 krajín, ktoré sa zhodli na texte paktu a budeme mať dvere otvorené aj pre Spojené štáty, aby sa mohli vrátiť," uviedol slovenský politik.
Budapešť nesúhlasí s kľúčovými bodmi
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó sa po prijatí dohody vyjadril, že maďarská vláda nesúhlasí s kľúčovými bodmi a v stredu prediskutuje "možnosť odstúpenia" od paktu.
Vláda v Maďarsku nesúhlasí s tým, že pakt definuje migráciu ako "základné ľudské právo, čo si myslíme, že nie je," povedal Szijjártó.
Globálny pakt o migrácii formálne prijmú na ministerskom stretnutí v marockom Marrakéši, ktorá sa uskutoční 11. a 12. decembra.
Špeciálna zástupkyňa OSN pre migráciu Louise Arbour, ktorá je generálnou tajomníčkou stretnutia, vyjadrila nádej, že schôdzka tiež urýchli po celom svete akciu na prijatie paktu zo strany vlád, súkromného sektoru a ďalších.