BERLÍN, BRATISLAVA. Keď nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer povedal tie slová, mnohých šokoval. V čase, keď sa Američania pripravovali na útok proti Iraku, Nemci, verný spojenec v posledných desaťročiach, im odkázali, že do vojny s nimi nejdú.

„Nie som o tom presvedčený,“ povedal Fischer stručne americkému ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi na mníchovskej bezpečnostnej konferencii vo februári 2003. O mesiac neskôr Američanmi vedená koalícia spustila inváziu do Iraku.
Aj americká odpoveď vtedy bola na vtedajšie pomery pomerne silná.
„Líbya, Kuba a Nemecko dali najavo, že nám žiadnym spôsobom nepomôžu,“ reagoval Rumsfeld, čím dal Nemecko do spoločnosti krajín, ktoré Američania považovali za svojich nepriateľov.
Odborníci na diplomaciu vtedy medzi riadkami čítali, že vzťahy medzi krajinami sú chladné. Pätnásť rokov po invázii do Iraku už podobné signály nemusia čítať len odborníci, americký prezident Donald Trump svojho spojenca uráža otvorene.
Ruský zajatec
„Nemecko je pod totálnou kontrolou Ruska,“ povedal v stredu hneď po príchode na summit NATO. Nemcom vyčíta, že Američania sa starajú o ich bezpečnosť pred Ruskom, kým Berlín uzatvára s Moskvou dohodu o plynovode Nord Stream 2, alebo Trumpovými slovami: „Platí Rusku miliardy a miliardy dolárov.“
A preto je vraj Nemecko ruským zajatcom. Nemecku tiež Trump vyčíta, že napriek tomu, že je najväčšou európskou ekonomikou, neplní si cieľ NATO, teda dve percentá HDP na financovanie obrany.
Nemecko sa pritom zaviazalo, že bude dávať do roku 2024 na obranu dve percentá HDP a zohrávalo výraznú úlohu pri operáciách NATO v Afganistane po roku 2001.
Trump sa do Nemecka naváža opakovane už niekoľko rokov. „Čo spravila v Nemecku, je šialené, v Nemecku budú nepokoje,“ povedal o nemeckej kancelárke napríklad ešte v kampani na konci roka 2015, keď Nemecko prijalo milióny utečencov.
Žiadne väčšie nepokoje sa nekonali, a tak Trump nedávno vyhlásil, že v Nemecku stúpa po príchode utečencov kriminalita. Klamal, kriminalita klesá.