BANGKOKG, BRATISLAVA. Turistický sprievodca píše o Tham Luang ako o jaskyni s „očarujúcou vstupnou komorou“, ktorá vedie k označeným cestám a potom k niekoľkým ďalším komorám a kamenným útvarom.
Dedinčania viackrát úrady varovali, že spomínané komory sú veľmi často zaplavené, a preto by mali v jaskyni umiestniť jednoznačnejšie značky, aby sa nestávalo, že náhle dažde niekoho prekvapia na mieste, odkiaľ sa nevie dostať von.

Do polovica júna ich žiadosti končili bez odpovede. Tham Luang leží na severe pri hranici s Barmou, mimo hlavných turistických trás, až tak veľa ľudí tam nechodí.
Všetko zmenila záchrana dvanástich chlapcov a ich trénera, ktorú sledovali po celom svete. Koncom júna ich v jaskyni prekvapil práve spomínaný silný dážď a odrezal ich od východu z jaskyne.
V utorok už boli po osemnástich dňoch všetci na povrchu a v súčasnosti sú na pozorovaní v nemocnici. Thajčania však začínajú zvažovať, ako využiť pozornosť, ktorú operácia vyvolala.
Živé múzeum
„Jaskyňa sa stane živým múzeom, ktoré ukáže, ako operácia prebiehala,“ povedal podľa agentúry Reuters šéf záchrannej misie Narongsak Osottanakorn.
Miestni sa tak konečne dočkajú aj presnejších značiek a prísnejších kontrol, aby sa podobné záchranné operácie nemuseli pravidelne opakovať. „Jaskyňa sa zaradí medzi hlavné turistické atrakcie Thajska," dodal.
Súčasťou plánu bude aj „oživenie“ okolitého národného parku, kde v posledných troch týždňoch v táboroch žili stovky záchranárov a vojakov z Thajska aj zo zahraničia.