SCHLESWIG. Vodca katalánskych separatistov Carles Puigdemont bude vydaný do Španielska.
Generálna prokuratúra v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko jeho vydanie čoskoro schváli, potvrdila vo štvrtok jej hovorkyňa pre agentúru DPA.
Obvinenia zo sprenevery
Vrchný krajinský súd v severonemeckom meste Schleswig krátko predtým rozhodol, že Puigdemont môže byť do Španielska vydaný v súvislosti s obvineniami zo sprenevery, nie však v prípade obvinení zo vzbury.

Generálna prokuratúra 1. júna opätovne požiadala o vydanie extradičného zatykača na katalánskeho expremiéra z dôvodu pretrvávajúcej hrozby jeho úteku.
Vrchný krajinský súd v Schleswigu však rozhodol, že 55-ročný Puigdemont zostane na slobode. Odôvodnil to tým, že doposiaľ vždy dodržal podmienky väzby.
Puigdemontovi nemeckí obhajcovia v reakcii na verdikt v mene svojho klienta uviedli, že rozsudkom Vrchného krajinského súdu "bude v Španielsku vylúčené trestné stíhanie za vzburu, ako to súd výslovne zdôraznil".
Puigdemont rozhodnutie považuje za víťazstvo
Katalánsky expremiér Carles Puigdemont vyhlásil vo štvrtok víťazstvo napriek rozhodnutiu nemeckého súdu, že žiadosti Španielska o jeho vydanie možno vyhovieť, informuje agentúra DPA.
"Porazili sme hlavnú lož, ktorú šíri (španielsky) štát. Nemecká spravodlivosť popiera, že (vlaňajšie katalánske) referendum z 1. októbra bolo vzburou," uviedol Puigdemont na sociálnej sieti Twitter po zverejnení rozsudku.
"Každá minúta, ktorú naši kolegovia strávia vo väzení, je minútou hanby a nespravodlivosti. Budeme bojovať do konca, a zvíťazíme!" dodal katalánsky expremiér s odvolaním sa na ďalších katalánskych politikov, ktorí sa stále nachádzajú vo väzbe.
Vydali zatýkací rozkaz
Carles Puigdemont sa momentálne zdržiava v Berlíne. Zadržali ho v Šlezvicku-Holštajnsku 25. marca, keď prekročil hranice z Dánska. Vracal sa autom z návštevy Škandinávie do Belgicka, kam sa uchýlil po zosadení svojej vlády.

Španielsko vydalo európsky zatýkací rozkaz na jeho osobu a žiadosť o jeho extradíciu pre obvinenia zo vzbury a sprenevery štátnych financií.
Obvinenia súvisia s vlaňajším referendom katalánskej regionálnej vlády o nezávislosti od Španielska.
Separatistami kontrolovaný regionálny parlament následne jednostranne vyhlásil nezávislosť. Vláda v Madride referendum o nezávislosti Katalánska odmietla s tým, že ústava hovorí o nedeliteľnosti krajiny.