BRUSEL. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok otvorene pohrozil Severoatlantickej aliancii (NATO), že Spojené štáty pôjdu v otázkach obrany svojou cestou.
Urobia tak v prípade, ak ich spojenci okamžite neposkytnú dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na viaceré bližšie nešpecifikované diplomatické zdroje.
Trump mal tieto hrozby vysloviť vo štvrtok počas druhého dňa summitu NATO v Bruseli.
Zvolali mimoriadne zasadnutie
Účastníci prebiehajúceho bruselského summitu sa vo štvrtok stretli na mimoriadnom zasadnutí, aby prerokovali požiadavky prezidenta USA Donalda Trumpa.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov zúčastňujúcich sa summitu.
Účastníci mimoriadneho zasadnutia potvrdili svoju oddanosť Severoatlantickej aliancii. Informovala o tom nemecká kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej sa na tom jednomyseľne zhodli všetci členovia zoskupenia.
"Môžem len zopakovať, že výsledok je jasné prihlásenie sa všetkých k NATO a jednoznačná pripravenosť všetkých prispieť svojím dielom tak, aby sa zohľadnila zmenená bezpečnostná situácia," citovala Merkelovej slová agentúra DPA.
Odpovedala tak na otázku novinára, ktorý chcel vedieť, či americký prezident Donald Trump na mimoriadnom zasadnutí hrozil odchodom Spojených štátov z NATO.
Podľa Merkelovej Trump na ňom otvoril tému spravodlivejšieho rozdelenia bremena medzi jednotlivých členov NATO, o čom sa podľa kancelárky hovorí už celé mesiace.
"Jasne sme vyjadrili to, že sme na ceste k tomuto cieľu," povedala Merkelová podľa agentúry AP.
Zdôraznila pritom, že Nemecko je v NATO druhým najväčším prispievateľom, čo sa týka vysielania vojakov do operácií Aliancie.
Trump: Odchod nebude potrebný
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že USA by mohli vystúpiť zo Severoatlantickej aliancie, avšak podľa jeho slov to "nie je potrebné".
Podľa medializovaných správ Trump vo štvrtok počas summitu NATO v Bruseli otvorene pohrozil, že Spojené štáty odídu z vojenskej aliancie.
Dôvodom bol spor okolo výdavkov členských štátov na obranu. Na tlačovej konferencii uviedol, že je "nesmierne nešťastný" zo súčasnej výšky výdavkov krajín, avšak lídri sa údajne zaviazali, že budú do obrany investovať viac.
Na otázku, či stále hrozí odchodom z aliancie a či tak môže spraviť bez súhlasu Kongresu, odpovedal: "Myslím, že asi môžem, ale nie je to potrebné".
Potvrdil podporu aliancii
Trump po mimoriadnom zasadnutí lídrov NATO, ktoré riešilo práve otázku výdavkov, potvrdil podporu aliancii.
"Záväzok Spojených štátov voči NATO ostáva veľmi silný," povedal pre novinárov. Dodal tiež, že aj vojenský blok je stále "veľmi jednotný, veľmi silný, žiadny problém". Hoci kedysi alianciu označil za "zastaranú", vo štvrtok vyhlásil, že "v NATO verí".
Členské štáty NATO sa v roku 2014 zaviazali, že do roku 2024 budú ich výdavky na obranu dosahovať 2 percentá hrubého domáceho produktu (HDP).
Trump však požaduje, aby sa výdavky členských štátov zvýšili okamžite a nie až "v roku 2025". Podľa Trumpa majú v konečnom dôsledku výdavky na obranu dosiahnuť štyri percentá HDP.
Blížiace sa stretnutie s Putinom
Trump sa vyjadril aj k nadchádzajúcemu stretnutiu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách.
Podľa jeho slov v pondelok pôjde len o "neviazané stretnutie", ktoré však môže priniesť výrazný pokrok vo vzájomných vzťahoch. Partneri z NATO sa pozerajú na schôdzku skepticky a obávajú sa, že Trump nebude voči Putinovi dostatočne tvrdý.
Trump vyhlásil, že nevie povedať, čo sa stane s čiernomorským regiónom Krym, ktorý Rusko obsadilo a anektovalo pred štyrmi rokmi, za veľkého pobúrenia v Európe.
"Čo sa od tohto momentu stane s Krymom, to vám neviem povedať," uviedol.
"Ale nie som nadšený situáciou okolo Krymu," dodal podľa tlačovej agentúry DPA Trump, ktorý medzičasom pricestoval na svoju prvú návštevu Británie v prezidentskom úrade.