RIGA, BRATISLAVA. V čase, keď vláda Viktora Orbána budovala bariéru na južnej hranici Maďarska, vo východnej časti Európskej únie rástol ďalší plot.
Pár mesiacov predtým, ako sa Rusko minulý september chystalo na vojenské cvičenie vo svojej enkláve Kaliningrad, začala susedná Litva vztyčovať na 45 kilometrov dlhom úseku známom ako Ramoniškiai plot.

Niektorí ho označovali za hlúpy nápad. „Čo tým zastavíme? Tanky? Samozrejme, že nie,“ povedal pred rokom pre denník Guardian líder litovských liberálov Eugenijus Gentvilas.
Minister vnútra Eimutis Misiunas však hovorí, že plot má zabrániť nielen pašeráctvu, ale najmä provokáciám a nelegálnym prechodom cez hranicu. „Je to pre Rusko ako červená čiara,“ dodáva.
Mesiace predtým Pobaltie pohoršili vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý spochybnil kolektívnu obranu NATO – a to najmä pre krajiny, ktoré do svojich ozbrojených síl neinvestujú dosť peňazí. V máloktorom regióne pritom NATO vnímajú tak kľúčovo ako práve na Pobaltí.
Alfa a omega
Napätie v posledných rokoch nenarástlo len medzi členskými štátmi NATO a Ruskom, ale aj medzi európskymi členmi NATO a Spojenými štátmi.
„Drahé USA, vážte si svojich spojencov. Napokon, až tak veľa ich nemáte,“ odkázal pred stredajším summitom NATO americkému prezidentovi šéf Európskej rady Donald Tusk. Reagoval tak aj na Trumpovu kritiku toho, že niektoré štáty investujú do svojich ozbrojených síl príliš málo.
Tesne pred skončením summitu sa podľa SkyNews dokonca vyhrážal, že ak väčšie krajiny záväzok nesplnia, USA by NATO mohli opustiť.