WASHINGTON, BRATISLAVA. Niektorí ich označujú aj za politikov v čiernych plášťoch. Keď sa počas predvolebnej debaty v roku 2016 na CNN moderátor pýtal na úlohu najvyššieho súdu, ani jeden z kandidátov nehovoril o nestrannosti sudcov. „Musí stáť na strane amerického ľudu,“ povedala Hillary Clintonová.

Donald Trump, súčasný prezident, zase hovoril o potrebe konzervatívnych sudcov, ktorí budú „ochraňovať druhý dodatok ústavy“ o držbe zbraní a ktorí zvrátia rozhodnutia povoľujúce potraty.
Po dvoch rokoch v úrade sa na americkom najvyššom súde – najvyššom orgáne súdnej moci v USA – mení druhý sudca. A nominant súčasného prezidenta môže tlačiť rozhodnutia súdu do oveľa konzervatívnejšej roviny ako doteraz.
Doživotná funkcia
Anthony Kennedy strávil na najvyššom súde tridsať rokov. Nominoval ho ešte republikánsky prezident Ronald Reagan.
Kalifornský sudca však často vedel republikánov prekvapiť a hlasoval aj za liberálnejšie návrhy. Stával sa tak rozhodujúcim hlasom medzi deviatimi sudcami.
Tí, aj keby mali byť nestranní, vždy boli nominantmi rôznych prezidentov. Roky tak bol súd pomerne vyvážený – štyroch sudcov vymenovali do funkcie demokratickí prezidenti, piatich republikáni.
Kennedy však na súde končí a Donald Trump tak dosadí nového kandidáta – bývalého poradcu Georgea W. Busha Bretta Kavanaugha. Podobne ako ostatní sudcovia môže na najvyššom súde pôsobiť do konca života alebo kým neodstúpi.