BUKUREŠŤ. Rumunský prezident Klaus Iohannis podpísal v pondelok dekrét o odvolaní hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Kövesiovej. Urobil tak na základe májového verdiktu rumunského ústavného súdu, informovala agentúra Reuters.
"Rozhodnutia ústavného súdu sa v krajine, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu, musia rešpektovať. Prezident vydal dekrét o odvolaní hlavnej prokurátorky," uviedla Iohannisova hovorkyňa Madalina Dobrovolschi.
Škodila vraj obrazu krajiny
Rumunská vláda, na ktorej čele stojí Viorica Dancilaová, sa v súčasnosti pokúša obmedziť prácu protikorupčnej prokuratúry (DNA), ktorú však oceňuje Európska únia.

Návrh na odvolanie hlavnej prokurátorky DNA podal vo februári minister spravodlivosti Tudorel Toader, ktorý Kövesiovú obvinil z prekročenia právomocí a poškodenia obrazu krajiny v zahraničí. Jeho krok vyvolal rozsiahle protesty, ktorých účastníci sa obávajú, že odvolanie prokurátorky a ďalšie vládne opatrenia oslabia boj proti rozšírenej korupcii.
Prezident pôvodne odmietol žiadosť o Kövesiovej odvolanie ako neopodstatnenú.
Vláda sa však následne obrátila na ústavný súd, ktorý koncom mája rozhodol, že prezident prokurátorku odvolať musí. Prezidentovo odmietnutie totiž podľa ústavných sudcov vyvolalo inštitucionálny konflikt s vládou.
Brusel môže prehodnotiť postoj
Európska komisia (EK) v reakcii naznačila, že môže prehodnotiť svoje stanovisko ohľadom udržateľnosti boja proti korupcii v Rumunsku, ktoré je súčasťou takzvaného mechanizmu spolupráce a overovania (MSO).
Stalo by sa tak v prípade spochybnenia možností DNA dosahovať dobré výsledky.
"Nekomentujeme rozhodnutia vnútroštátnych súdov ani ich implementáciu. Opakovane sme zdôrazňovali, že nezávislosť súdnictva v Rumunsku a jeho schopnosť účinne bojovať proti korupcii majú prvoradý význam," uviedol Christian Wigand, ktorý má v hovorcovskom aparáte EK na starosti otázky spojené s dodržiavaním pravidiel právneho štátu a Listiny základných ľudských práv.
Wigand upozornil, že boj proti korupcii je ústrednou časťou každoročných správ Európskej komisie v rámci mechanizmu spolupráce a overovania, ktorý inštitúcia zaviedla voči Rumunsku a Bulharsku po ich vstupe do Únie.
Zameriavala sa na vládnu stranu
"Komisia v opakovaných správach jasne uviedla, že schopnosť protikorupčnej prokuratúry zachovať si svoju výkonnosť za náročných podmienok bol dôležitým signálom udržateľnosti. Ak by bol tento kurz v boji proti korupcii spochybnený, Európska komisia by mohla byť nútená prehodnotiť svoje závery," upozornil Wigand.

Protikorupčná prokuratúra sa pod Kövesiovej vedením často zameriavala práve na vysokopostavených členov vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD).
Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007, ale Brusel voči nemu stále uplatňuje špeciálny monitorovací mechanizmus s ohľadom na nedostatky vo fungovaní justície a rozšírenej korupcii.
Únia v tejto súvislosti oceňuje fungovanie DNA, ktorý už usvedčil z korupcie vyše 1000 rumunských predstaviteľov vrátane expremiéra Adriana Nastaseho a ďalších popredných politikov.