CHARTÚM. Znepriatelené strany v Južnom Sudáne sa v rámci rozhovorov v sudánskom Chartúme o mierovej dohode zameranej na ukončenie päťročnej občianskej vojny dohodli na bezpečnostných opatreniach.
Vo štvrtok o tom informovala sudánska tlačová agentúra SUNA s odvolaním sa na hovorcu sudánskej armády Ahmeda Chalífu al-Šamího.

Nový koncept
Podľa jeho slov sa očakáva, že juhosudánsky prezident Salva Kiir a opozičný líder Riek Machar podpíšu nový koncept dohody v prítomnosti sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý mierové rozhovory sprostredkoval spolu s regionálnym blokom Východoafrikcá federácia (EAC).
Al-Šámí uviedol, že znepriatelené strany dosiahli zhodu vo všetkých bodoch dohody vrátane demilitarizácie, stanovenia si časového rámca na reorganizáciu a zjednotenie bezpečnostných síl a zostavenia spoločnej bezpečnostnej komisie.
Strany sa ale zatiaľ nedohodli na zdieľaní moci, keďže vláda odmieta návrh, že by sa Machar vrátil do svojej niekdajšej pozície ako Kiirov viceprezident.
Rokovania v Chartúme sú pokračovaním prvých priamych stretnutí medzi Kiirom a Macharom za uplynulé dva roky.
Dohodli aj prímerie
Minulý mesiac sa znepriatelené strany dohodli na trvalom prímerí, ktoré začalo v sobotu a v priebehu niekoľkých hodín ho v Južnom Sudáne aj porušili.
Ďalšie rozhovory o mieri v krajine by sa mali v priebehu ďalších týždňov konať v Keni.
Päťročná občianska vojna v Južnom Sudáne si vyžiadala už desaťtisíce obetí a vyvolala najhoršiu utečeneckú krízu v Afrike od genocídy v Rwande v roku 1994.
Početné pokusy o ukončenie násilia doteraz vždy stroskotali.