VIEDEŇ. Európska komisia (EK) a Rakúsko ako predsednícka krajina v Rade EÚ sa budú počas nasledovného polroka stretávať na pravidelnej báze, aby riešili problémy spojené s budúcnosťou a bezpečnosťou Európskej únie.
Na spoločnej tlačovej besede vo Viedni to v piatok uviedli rakúsky kancelár Sebastian Kurz a predseda EK Jean-Claude Juncker.
Posilňovanie bezpečnosti hraníc
Ich vyhlásenie nasledovalo po stretnutí členov exekutívy EÚ s predstaviteľmi rakúskej vlády vo Viedni, ktoré sa konalo pri príležitosti oficiálneho otvorenia rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ.
Kurz sa vyslovil za dobrú spoluprácu predsedníctva s ostatnými inštitúciami EÚ a pripomenul, že do decembra jeho krajinu čaká okolo 200 trialógov a rokovaní s EK a Európskym parlamentom v rôznych pracovných oblastiach.
Hlavnými okruhmi rokovaní však budú viacročný finančný rámec (2021-27), diskusie spojené s budúcnosťou Európy, posilňovanie bezpečnosti vonkajších hraníc EÚ a spoločnej obrannej politiky a riešenie otázok migrácie a rozširovania Únie o krajiny západného Balkánu.

Kancelár sa vyslovil, že Rakúsko je za zosilnenie tlaku na poskytovanie jasnejšej európskej perspektívy pre krajiny tohto regiónu.
V oblasti digitalizácie a posilňovania európskej konkurencieschopnosti Kurz pripomenul, že jeho krajinu čaká 29 náročných spisov, pričom sa vyslovil za potrebu zdanenia internetových gigantov. V oblasti konkurencieschopnosti bude Rakúsko nasledovať návrhy predložené eurokomisiou.
Európa, ktorá chráni
Juncker ocenil "jasnú proeurópsku" orientáciu rakúskej vlády a pripomenul, že motto rakúskeho predsedníctva "Európa, ktorá chráni" treba napĺňať v konkrétnej rovine.
Súhlasil aj so snahami Rakúska o zaistenie väčšej subsidiarity, kde pripomenul, že súčasná exekutíva EÚ navrhuje iba legislatívu s celoeurópskym dosahom.
V oblasti migrácie Juncker potvrdil zámery posilniť právomoci agentúry FRONTEX na akési pohraničné policajné sily v počte 10.000 mužov už do roku 2020.
Junckerov hovorca Margaritis Schinas spresnil, že tento zámer bude predložený v septembri po Junckerovom predstavení správy o stave Únie.

Jeho hlavným cieľom bude určiť spôsob posilnenej ochrany vonkajších hraníc Únie ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019.
S posilnením právomocí agentúry FRONTEX budú musieť súhlasiť všetky inštitúcie EÚ s funkciou spoluzákonodarcov.
Schinas zároveň upozornil, že EÚ nemôže "zahnať späť" migrantov zachytených na mori, riešením by mali byť tzv. vyloďavacie platformy v tretích krajinách, na ktorých sa premiéri a prezidenti dohodli na júnovom summite EÚ.