VIEDEŇ. Predstavitelia členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pri príležitosti štvrtkového podujatia v sídle inštitúcie vo viedenskom Hofburgu poukázali na problém zvýšeného počtu útokov na novinárov, vrátane vrážd, ktorý podľa nich naberá v európskom meradle znepokojivé rozmery.
Informoval o tom v piatok bývalý minister medzinárodných vzťahov SR a v súčasnosti expert na medzinárodné otázky a občiansku spoločnosť Pavol Demeš.
Problému s bezpečnosťou novinárov
Podujatie s názvom Novinárske vraždy - špička ľadovca zorganizovala neformálna Skupina priateľov pre bezpečnosť novinárov pri OBSE, ktorá vznikla z iniciatívy Francúzska, Švédska a Lotyšska.
Diskusia mala za cieľ poukázať na vážnosť problému bezpečnosti novinárov a jeho nepriaznivé dosahy na fungovanie demokracie, právneho štátu a ochrany ľudských práv v priestore OBSE.
Sloboda médií sa zhoršuje
Demeš v rámci panelovej diskusie priblížil spoločenské, politické, mediálne a medzinárodne reakcie, ktoré vyvolala februárová vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podujatie sa konalo na okraj zasadnutia Stálej rady OBSE, kde svoju správu predniesol predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Harlem Désir.
Vyjadril v nej znepokojenie nad zhoršujúcim sa stavom slobody médií v regióne OBSE a zároveň vyzval účastnícke štáty, aby "plne dodržiavali svoje záväzky na ochranu slobody prejavu a slobody médií".
Členské štáty OBSE od podpisu Helsinského záverečného aktu v 1975 prijali množstvo spoločných záväzkov, ktoré prisľúbili dodržiavať, resp. ich premietnuť do domáceho politického života.
Slovensko bude v roku 2019 predsedať OBSE.