KYJEV, BRATISLAVA. Vlečka ťahaná koňmi vedie zástup ľudí, ktorí sprevádzajú
Davida Poppa na poslednej ceste.
Smeruje na cintorín za kukuričným poľom v rómskej osade v západoukrajinskej dedine Serne pri hraniciach s Maďarskom. Na rakve je fotografia 23-ročného muža a kvety.
Trúchliaci rozprávajú striedavo po maďarsky, po rusky a po ukrajinsky. Spínajú ruky k nebu. „Prečo na nás útočíte?“ pýta sa zúfalo jeden z pozostalých na pohrebe, ktorý popísala al-Džazíra.
Poppov pohreb z konca júna nebol prvou a, ako sa ukázalo tento týždeň, ani poslednou obeťou ultranacionalistov na západnej Ukrajine pri slovenskej hranici.
V nedeľu zabili v meste Berehovo tridsaťročnú Rómku. Pri útoku na osadu z 23. júna, pri ktorom zomrel aj Popp, útočníci zranili ďalších štyroch ľudí, medzi nimi desaťročného chlapca.
Podľa Human Rights Watch sa od začiatku roka odohralo na Ukrajine viac ako 25 útokov na Rómov, LGBT ľudí a aktivistov za ľudské práva.
Budíček pre políciu
Miestne úrady prípady často ani nezačali vyšetrovať, a ak sa vyšetrovanie začalo, neprináša výsledky.

Namiesto toho prichádzajú správy, ako si niektoré miestne zastupiteľstvá priamo objednávajú služby krajne pravicových skupín pri zvládaní demonštrácií alebo pri „vlasteneckej výchove“, píše Human Rights Watch.
„Tento útok by mal byť definitívnym budíčkom pre ukrajinskú políciu, aby prijala rázne opatrenia proti zločinom z nenávisti,“ povedala po vražde Poppa Tanya Copperová, výskumníčka Human Rights Watch pre Ukrajinu.
„Radikálne skupiny sa stíhaniu za útoky na Rómov vyhýbajú, čo ich môže motivovať k ďalším útokom. Teraz niekto zomrel.“
Podľa polície je za júnovým útokom organizácia Triezva a nahnevaná mládež, ktorá vznikla pomerne nedávno a na sociálnych sieťach má len niekoľko desiatok prívržencov.