BANGKOK, BRATISLAVA. To najhoršie majú azda už za sebou. Prežili deväť dní v tme, bez jedla a pitnej vody, uviaznutí v zatopenej jaskyni na severe Thajska.
Kým sa však na povrchu bude zvažovať, ako dvanástich chlapcov vo veku od jedenásť do šestnásť rokov a ich trénera dostať do bezpečia, v jaskyni budú musieť ostať zrejme ďalšie týždne možno mesiace.
„Strach, skľúčenosť, náladovosť,“ vymenúva pre BBC lekár Andrea Danese z londýnskej King's College príznaky, ktoré sa najčastejšie objavujú u ľudí v podobne stresujúcej situácii. Ako konzultant sa venuje traumám detí a dospievajúcich.
Pozitívny vplyv na deti však môže mať fakt, že v jaskyni nie sú osamotené, ale sú súčasťou kolektívu, jedného futbalového družstva. Spoločná trauma ešte upevní vzťahy medzi mladíkmi.

„Začnú využívať svoje spoločné zdroje na prežitie. Ak niekto dokáže prežiť v takýchto podmienkach, je to práve skupina, najmä ak je organizovaná ako táto,“ hovorí zas Donelsson R. Forsyth z univerzity v americkom Richmonde.
Baníci boli dospelí
Podobný prípad sa udial pred ôsmimi rokmi v Čile, kde pod zemou uviazlo 33 baníkov. Aj oni si medzi sebou rozdelili úlohy, vybrali lídra a pomáhali si prežiť. Pod zemou strávili 69 dní, neskôr o nich vznikol film s Antoniom Banderasom v hlavnej úlohe.