BERLÍN. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) nezostane v spolkovej koaličnej vláde v prípade, že konzervatívci kancelárky Angely Merkelovej budú pokračovať v pláne na zriadenie uzavretých migračných centier na hraniciach s Rakúskom.
Informuje o tom agentúra DPA.
Hľadanie kompromisu
"Masové tábory, kde budú utečenci zatvorení niekoľko týždňov, nebudú existovať s (podporou) SPD," povedal v stredu ráno generálny tajomník strany Lars Klingbeil.
V rannom programe verejnoprávnej televízie ZDF však zároveň vyjadril presvedčenie, že spolková koalícia môže nájsť kompromis.
Naďalej zostáva mnoho otázok otvorených, píše DPA. Spolkový minister vnútra Horst Seehofer (Kresťanskosociálna únia Bavorska - CSU) musí vyrokovať dohodu s Rakúskom.
Ak nebude dohoda s Rakúskom, stojí aj celý kompromis medzi CSU a Merkelovej Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU) na vratkých nohách, upozornil Klingbeil.
Súhlasila so zriadením tranzitných zón
"Pán Seehofer nevyšiel z posledných týždňov silnejší. Je to oslabený minister vnútra," podotkol generálny tajomník SPD.

Merkelová v pondelok súhlasila so zriadením tzv. tranzitných zón na hranici s Rakúskom, odkiaľ budú vracaní migranti registrovaní inde v EÚ. V týchto uzavretých centrách v Bavorsku by mali byť umiestnení žiadatelia o azyl, ktorých žiadosti budú posudzované v zrýchlenom konaní.
Migranti tranzitné zóny až do ukončenia konania nebudú smieť opustiť. Predstavitelia nemeckých koaličných strán budú pokračovať v rokovaniach vo štvrtok večer.
Merkelová: Otázka migrácie určí budúcnosť EÚ
Otázka migrácie môže rozhodnúť o tom, či Európska únia (EÚ) v budúcnosti zotrvá ako celok, uviedla v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová. Informuje o tom agentúra DPA.
EÚ potrebuje svojim občanom ponúknuť jednotné stanovisko k migrácii, ktoré je právne uskutočniteľné, realistické a solidárne, povedala Merkelová na pôde Spolkového snemu (Bundestag) v Berlíne.
"Musí nastať väčší poriadok vo všetkých druhoch migrácie, aby mali ľudia dojem, že právo a poriadok sa presadzujú," dodala.
Na minulotýždňovom summite EÚ sa napriek dlhým diskusiám a odlišným záujmom lídri zhodli na tom, že prístup k migrantom nie je otázkou pre jednotlivé európske krajiny, ale "je to úloha, ktorá sa týka všetkých", uviedla Merkelová.
Zároveň vysvetlila, že medzičasom prichádza cez Stredozemné more už o 95 percent menej utečencov.
Napriek tomu by sa malo naďalej pokračovať v posilnení ochrany vonkajších európskych hraníc. V súvislosti s plánovaným rozšírením agentúry EÚ na ochranu hraníc pod názvom Frontex Merkelová prisľúbila: "Nemecko k tomu prispeje svojím podielom."
Orbán chce spolupracovať s Merkelovou
Maďarský premiér Viktor Orbán, jeden z najostrejších európskych kritikov migračnej politiky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, vyjadril ochotu spolupracovať v súvislosti s jej najnovším plánom zredukovať prílev migrantov do Nemecka.

Informovala o tom v stredu agentúra DPA.
V rozhovore pre nemecký denník Bild pred svojou stredajšou návštevou Berlína Orbán povedal, že by bol otvorený rokovaniam o bilaterálnej dohode s cieľom zabrániť migrantom vstúpiť do Nemecka, ak by sa Merkelovej podarila podobná dohoda s Rakúskom.
Zdôraznil, že najprv musia prísť rokovania medzi Nemeckom a Rakúskom, potom medzi Rakúskom a Maďarskom. "Jedine potom, keď bude jasná nemecká pozícia, môže dôjsť k rokovaniam medzi Maďarskom a Nemeckom," spresnil Orbán.
Orbán pri stredajšej schôdzke so Seehoferom v Berlíne vyhlásil, že Maďarsko nemôže a ani nechce prijať nikoho, avšak je pripravené kedykoľvek pomôcť pri vracaní ilegálnych prisťahovalcov do Grécka.
Na margo problematiky migrácie hosť z Budapešti pripomenul, že stanovisko Maďarska k tejto otázke je nemenné, priame a úprimné, aj keď nepohodlné od roku 2015. Súčasne pripomenul, že žiadny žiadateľ o azyl sa na územie EÚ nedostal v Maďarsku ako prvej krajine.
Maďarský premiér má v stredu v pláne stretnutie s predsedom Spolkového snemu Wolfgangom Schäublem a vo štvrtok má rokovať s kancelárkou Angelou Merkelovou.