BRATISLAVA. Dvanásť unikátnych pamiatok z obdobia pred 19. storočím sa teraz dostalo na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, ktorý sa v týchto dňoch rozširuje o nové miesta.
Agentúra OSN na stretnutí v Bahrajne pridáva nové lokality kažodenne až do stredy. Slovensko medzi "nováčikmi" nemá zástupcu.
Nové prírastky spadajú do viacerých kategórií - niektoré sú kultúrnym dedičstvom ako mesto kalifov Medina Azahara v Španielsku, iné sú prírodné, napríklad pohorie Barberton Makhonjwa v Juhoafrickej republike alebo vrch Fan-ťing-šan v Číne.
Medina Azahara

Córdobský kalifát bol jedným z najrozvinutejších štátov počas jeho krátkej existencie medzi rokmi 929 a 1031. Dynastia Umajjádovcov sa zaslúžila o významné pokroky v oblasti obchodu, kultúry, umenia a najmä urbanizácie a architektúry v štýle al-Andalus, čiže moslimského Španielska.
Sídlo prvého kalifa Medina Azahara slúžilo ako symbol jeho moci a malo ukázať nadradenosť nad jeho islamskými rivalmi zo severnej Afriky a z Blízkeho východu.
V komplexe sa nachádzali obrovské sály, mešity, vládne budovy, záhrady, osobné rezidencie a kúpele. Vodu do mesta privádzala rozsiahla sieť akvaduktov.
Európski cestovatelia mesto opisovali ako impozantné množstvo palácov plných pokladov, aké ľudské oči predtým nevideli.
Dnes je Medina Azahara v troskách, v roku 1009 ho zničila občianska vojna, ktorá postupne viedla ku kolapsu Córdobského kalifátu.
Pozostatky mesta boli zabudnuté vyše tisíc rokov, až kým mesto neobjavili začiatkom dvadsiateho storočia.
Vrch Fan-ťing-šan
Vrch Fan-ťing-šan v juhozápadnej Číne vytŕča do výšky 2570 metrov nad morom. Svojím neobvyklým zjavom ohuruje milovníkov prírody. Vrch je najvyšším bodom rozľahlého pohoria Wu-ling a pýši sa jednou z najbohatších vegetácií na svete.
Vrchol Fan-ťing-šan je pre budhistov posvätný.