BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová navrhuje, aby migrantov, ktorí boli zaregistrovaní v iných krajinách EÚ, ale dostali sa do Nemecka, umiestňovali v dočasných "zberných centrách".
Informovala o tom v sobotu agentúra DPA, ktorá sa odvolala na Merkelovej list
adresovaný predsedom politických strán tvoriacich nemeckú vládnu koalíciu - Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).
Má podporu

Merkelová v liste prezentuje výsledky rokovaní summitu EÚ venované práve otázkam obmedzenia migrácie.
V dokumente sa píše, že najmenej 14 členských štátov EÚ ubezpečilo Merkelovú o svojej pripravenosti podporiť jej prisťahovaleckú politiku a zapojiť sa do snáh o čo najrýchlejší návrat migrantov do krajín, kde boli zaregistrovaní.
Rozhlasová stanica Deutsche Welle spresnila, že túto podporu vyslovila trojica krajín z Vyšehradskej štvorky Maďarsko, Poľsko a Česko, ako aj Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Portugalsko a Švédsko.
Agentúra DPA dodala, že Merkelová v piatok absolvovala telefonické rozhovory s predsedami koaličných strán.
Maďarsko aj Česko podporu popreli
Ide o bežnú "politickú kačicu", vyhlásil v sobotu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán pre agentúru MTI s tým, k žiadnej dohode medzi Maďarskom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou nedošlo.
Postoj Maďarska v otázke migrantov je od roku 2015 nemenný, zdôraznil pre MTI hovorca maďarského premiéra Bertalan Havasi.
Pripomenul, že stále platia dávnejšie vyjadrenia Orbána i jeho kabinetu, že na územie Maďarska nemohol žiadny žiadateľ o azyl vstúpiť bez toho, aby predtým neprešiel Gréckom či inou členskou krajinou Únie.
Česká strana zareagovala podobne, premiér Andrej Babiš dementoval v sobotu informácie o dohode o urýchlenom návrate migrantov z Nemecka do toho štátu EÚ, kde boli zaregistrovaní.
Spravodajský server iDNES.cz uviedol, že premiér Babiš vo štvrtok pred otvorením summitu EÚ v Bruseli vyhlásil, že Merkelová ho o bilaterálnu dohodu o vracaní migrantov nežiadala a že by ju nepodpísal.
Vyhlásenie dementovala i hovorkyňa českej vlády Petra Doležalová.
"My každopádne toto dementujeme, o ničom takom sa nerokovalo," povedala Doležalová podľa iDNES.cz.
Nemecko postoj Prahy s poľutovaním akceptuje

Babiš následne v tlačovej správe uviedol, že jeho vláda neplánuje, že by sa k dohode pripojila.
"Tieto poplašné správy považujem za úplný nezmysel. Žiadne rokovanie neplánujeme. Nie je dôvod o tom rokovať. Zásadne to odmietame," napísal.
Merkelová "s poľutovaním akceptuje" rozhodnutie Prahy neprijímať naspäť migrantov, ktorí sa predtým zaregistrovali v Českej republike. Uviedol to ešte v sobotu hovorca nemeckej vlády.
"Česká strana vyslovila ochotu dosiahnuť dohodu s cieľom lepšie spolupracovať, čo sa týka vracania (migrantov) v budúcnosti. S poľutovaním akceptujeme dnešné vyjadrenia z Prahy," povedal hovorca nemeckej vlády podľa agentúry DPA.
Dobrovoľne, bez kvót

Lídri EÚ dosiahli v piatok na summite v Bruseli dôležitú dohodu o migrácii. Štáty EÚ budú môcť na svojom území zriadiť migračné hot-spoty, v ktorých sa má operatívne určiť, ktorý migrant zachránený na mori má nárok na azyl a ktorý bude vrátený do vlasti.
Z Talianska, ktoré čelí najväčšiemu náporu migrantov, si jednotlivé krajiny majú prisťahovalcov preberať na dobrovoľnej báze, teda bez vytyčovania kvót.
EÚ bude okrem toho pracovať aj na koncepte vzniku centier mimo Európy - pravdepodobne v severnej Afrike -, do ktorých by mali byť prepravovaní migranti zachránení na mori a v spolupráci s medzinárodnými organizáciami by sa potom rozhodovalo, ktorý z nich bude mať nárok na azyl a môže byť prevezený do Európy.
Ekonomickí migranti budú repatriovaní.
Medzi prioritami migračnej politiky EÚ sa v záverečnom dokumente uvádza aj nutnosť navýšiť objem financií pre operácie, ktorých cieľom je brániť ilegálnemu prenikaniu migrantov do krajín EÚ, a poskytnúť finančnú podporu analogickým aktivitám na území Turecka a v štátoch Afriky.