BRUSEL. Migrácia, azylová politika, bezpečnosť Európskej únie a otázky spojené so spoločnou európskou obranou sú hlavné témy dvojdňového zasadnutia Európskej rady v Bruseli.
Summit EÚ je v znamení politického tlaku dospieť k pokroku v debatách o migrácii a azylovej politike, k čomu prispeli najmä udalosti v Taliansku a Nemecku.
Pretrvávajúce nezhody členských krajín ohľadom migrácie ohrozujú jednotu Únie v situácii, keď musí čeliť vonkajším tlakom. Tie prichádzajú nielen z Ruska v podobe hybridných či kybernetických hrozieb, ale v ekonomickej a obchodnej
oblasti aj zo strany Spojených štátov.
"Stávky sú vysoké a čas je krátky," upozornil predseda Európskej rady Donald Tusk pred summitom v liste zaslanom európskym lídrom. V prípade, ak sa politici nedohodnú na riešení problémov spojených s migráciou, podľa Tuska riskujú, že prídu o svoje pozície a navrch budú mať radikálneho protieurópske, antiliberálne a autoritárske sily.
Tusk v liste navrhol dosiahnutie kompromisu v troch oblastiach: vytvorenie vyloďovacích platforiem pre migrantov mimo hraníc EÚ, vytvorenie osobitného rozpočtu na boj proti nelegálnej migrácii a posilnenie spolupráce s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov.
Ďalšími bodmi programu Európskej rady sú posilnenie bezpečnosti a obrany, obchodné záležitosti spojené s rozhodnutím USA uvaliť clo na európske oceľové a hliníkové výrobky, rokovania so Spojeným kráľovstvom o brexite či reforma eurozóny.
Ešte pred summitom EÚ sa slovenský premiér Peter Pellegrini zúčastní na pravidelnom rokovaní predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). S premiérmi V4 sa vo štvrtok stretne aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.