Sám seba popisoval ako vidiečana z Kentucky, ktorý o právach gejov nevedel nič. Napriek tomu sa stal jedným z najdôležitejších LGBT aktivistov v New Yorku.
Dick Leitsch (11. 5. 1935 – 22. 6. 2018) zomrel na následky rakoviny pečene.
Prenasledovali ich v baroch
Ako barman a novinár sa prisťahoval do New Yorku za svojim priateľom v roku 1959. Veľmi rýchlo sa stal členom a neskôr aj lídrom organizácie Mattachine, ktorá obhajovala práva gayov.
Nesústredil sa na diskrimináciu na federálnej úrovni, ale na každodenné a zároveň rovnako dôležité problémy. Trápilo ho napríklad prenasledovanie gejov políciou v baroch, na jednom z mála miest, kde sa mohli slobodne stretávať.
Štátny úrad pre kontrolu alkoholických nápojov často bral licencie podnikom, ktoré obsluhovali gejov a policajti v utajení flirtovali s lesbami a gejmi, ktorých potom zatýkali. Leitsch sa spolu s poetom Allenom Ginsbergom stretol so zastupiteľstvom mesta a viedol kampaň za ukončenie týchto praktík.
„Malo to silný dopad na život gejov v New Yorku,“ povedal profesor histórie George Chauncer pre Washington Post.
„Jeho činy uľahčili život celej generácií LGBT ľudí,“ dodal.
Protest sip-in
Chcel budovať na úspechu kampane a zorganizoval takzvaný protest „sip-In“, ktorý sa zapísal do histórie ako prvý organizovaný čin občianskej neposlušnosti gejov.
Gejovia vtedy chodili po baroch, kde pri objednávaní prehlásili, že sú homosexuáli, že sa budú chovať slušne, a že majú právo byť obslúžení, ak sa budú naďalej správať slušne.
Chceli tak medializovať diskrimináciu gejov. Publicita, ktorú jeho protest vyvolal bola zavŕšená rozhodnutím súdu v New Jersey: „V našej spoločnosti homosexuáli vskutku nemajú šťastie, ale ich status ich nerobí kriminálnikmi ani zločincami.“