ANKARA. Opozičným stranám neboli v rámci predvolebnej kampane v Turecku priznané rovnaké podmienky, zatiaľ čo úradujúci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládnuca strana mali neprimerané výhody, a to vrátane mediálneho priestoru.
Ocenili vysokú účasť
Podľa agentúry Reuters to v pondelok oznámila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
"Obmedzenia, aké sme videli v základných slobodách, mali na tieto voľby dosah. Dúfam, že Turecko tieto obmedzenia čo najskôr zruší," povedal Ignacio Sánchez Amor, šéf krátkodobej pozorovateľskej misie OBSE v Turecku.
Pozorovatelia z OBSE však podľa Reuters ocenili vysokú volebnú účasť, ktorá dosiahla až okolo 87 percent. Tento fakt podľa nich demonštroval záväzok občanov k demokracii.
Brusel upozornil na nedostatky
Európska únia požiadala v pondelok Turecko, aby čo najskôr vyriešilo "hlavné nedostatky" týkajúce sa právneho štátu a základných práv.
"Výsledkami volieb nadobúda účinnosť nový prezidentský systém, ktorý má ďalekosiahle dôsledky na demokraciu v Turecku... pokiaľ ide o kontroly a rovnováhu," uvádza sa v spoločnom vyhlásení šéfky európskej diplomacie Federici Mogheriniovej a komisára EÚ pre rokovania o rozšírení Johannesa Hahna.

"Vo všeobecnosti by Turecko z okamžitého vyriešenia hlavných nedostatkov týkajúcich sa právneho štátu a základných práv profitovalo," dodali.
Vysoká volebná účasť podľa predstaviteľov Únie opätovne potvrdila "silnú náklonnosť Turkov k demokratickému procesu". Na druhej strane však pripomenuli zistenia volebných pozorovateľských misií, podľa ktorých "podmienky na kampaň neboli rovnaké".
Neoficiálne výsledky nedeľňajších prezidentských volieb v Turecku naznačili, že súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan zvíťazil už v prvom kole.
Erdogan podľa nich získal viac než polovicu hlasov voličov (52,6 percenta) už v prvom kole. Jeho hlavný opozičný vyzývateľ Muharrem Ince dostal 30,6 percenta hlasov.