Mení sa Turecko po týchto voľbách na diktatúru?
„Závisí to od ďalších krokov. V posledných rokoch sa Turecko uberalo čoraz nedemokratickejším smerom, až sa ocitlo na križovatke. A teraz vyzerá, že toto nedemokratické smerovanie bude pokračovať. Uvidíme, kam to až dotiahne prezident Erdogan.“
Boli tieto voľby demokratické a férové?

„Boli tam nejaké nezrovnalosti, no doteraz sme nevideli nezávislú správu od pozorovateľov. Určite neboli stopercentne férové, pretože politickí hráči nehrali na rovnakom ihrisku. Vládna strana AKP sa mohla na rozdiel od opozície viac prezentovať v médiách a mali tiež viac peňazí. Neboli teda férové, no neprirovnávala by som ich napríklad k voľbám k Rusku. Musíme si uvedomiť, že Erdogan má legitímnu podporu veľkej voličskej základne vo veľmi polarizovanej krajine. Aj keď sa pozriete na minulé voľby, polovica krajiny ho podporuje.“
Čo je za úspechom jeho popularity?
„Zostáva populárnym najmä v niektorých častiach Turecka, pretože posilnil časť populácie, ktorú predchádzajúci lídri nejakým spôsobom odmietali a vyčleňovali. Konzervatívni občania z Anatólie (polostrova Malá Ázia, pozn. red.) vnímajú Erdogana ako jediného lídra, ktorého môžu voliť, nikomu inému nedôverujú. Aj keď sa im niektoré jeho kroky nepáčia, v ich vnímaní nemôžu voliť nikoho iného ako jeho a stranu AKP. Iná alternatíva pre nich neexistuje.“
Nie sú dôvodom aj ekonomické úspechy Turecka?