SME

Bývalému šéfovi NATO nepovolili vstup do USA

Dôvodom bolo, že v minulosti navštívil Irán.

Javier Solana.Javier Solana. (Zdroj: SITA)

MADRID. Bývalému generálnemu tajomníkovi NATO a niekdajšiemu šéfovi diplomacie EÚ Javierovi Solanovi nedávno nepovolili vstup na územie USA. Dôvodom boli jeho predchádzajúce návštevy Iránu, napísal v pondelok španielsky denník El País.

Solana, bývalý španielsky diplomat, stál na čele Severoatlantickej aliancie v rokoch 1995-1999. V rokoch 1999-2009 pôsobil ako vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Podľa informácií El Paísu Solanovu cestu do USA nedávno zamietol elektronický systém ESTA. Dôvodom boli jeho návštevy Iránu, ktorý sa nachádza na čiernej listine americkej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdroje z veľvyslanectva USA v Madride vysvetlili, že ESTA automaticky odmieta žiadosti osôb, ktoré v posledných rokoch navštívili Irán, Irak, Sýriu, Sudán, Líbyu, Somálsko alebo Jemen. Neznamená to, že by takéto osoby nemohli do USA cestovať vôbec, ale na takúto cestu musia mať víza. Toto pravidlo podľa citovaných zdrojov platí aj vtedy, keď ide o občanov krajín, ktoré na cestovanie do USA víza bežne nepotrebujú.

Občania Španielska môžu cestovať do USA bez víz, ak sa tam budú zdržiavať menej než 90 dní. Solana sa mal zúčastniť na podujatí, ktoré organizoval Brookingsov inštitút so sídlom vo Washingtone. Jeho cestu do USA systém automaticky zamietol ešte skôr, než nastúpil do lietadla.

Solana pre El País poprel, že by k uvedenému incidentu došlo. Potvrdil však, že sa v súčasnosti usiluje o získanie amerických víz.

SkryťVypnúť reklamu

Noviny pripomenuli, že Solana bol ako šéf európskej diplomacie jedným z iniciátorov medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, od ktorej nedávno odstúpil prezident USA Donald Trump. Solana naposledy navštívil Teherán v roku 2013, keď sa zúčastnil na inaugurácii súčasného iránskeho prezidenta Hasana Rúháního.

NATO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 858
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 075
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 067
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 503
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 674
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 746
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 498
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu