RÍM. Humanitárne organizácie môžu "zabudnúť" na to, že ich plavidlá s migrantmi sa dostanú do talianskych prístavov.
Vyplýva to zo sobotňajšieho vyjadrenia talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra Mattea Salviniho, o ktorom informovala agentúra DPA.
Koniec biznisu s ľuďmi
"(Chcem) zopakovať, že tieto lode môžu zabudnúť na to, že sa dostanú do Talianska," uviedol na Facebooku šéf talianskeho rezortu vnútra a zdôraznil, že má v záujme "ukončiť biznis obchodníkov s ľuďmi".

Salvini totiž vo štvrtok oznámil, že humanitárnej lodi nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, ktorá v líbyjských vodách tento týždeň zachránila 224 migrantov, nedovolí zakotviť v Taliansku.
Doplnil, že tento zákaz sa viaže aj na francúzsko-nemecko-taliansku humanitárnu organizáciu SOS Mediterranée, španielsku mimovládnu organizáciu Proactiva Open Arms a nemecké organizácie Sea-Eye a Sea-Watch, ktorých lode sa nachádzajú v Stredozemnom mori alebo sú zakotvené na Malte.
Obvinenia voči mimovládkam
Ako dodala DPA, Salvini, líder pravicovej strany Liga Severu (LN), humanitárne organizácie obviňuje, že sa spolčujú s prevádzačmi a profitujú na nelegálnej migrácii. Tieto obvinenia však nie sú potvrdené a mimovládne organizácie ich rázne odmietajú.
Niekoľko hodín predtým SOS Mediterranée vyzvala vlády členských štátov Európskej únie, aby migrantov zachránených v Stredozemnom mori dostali do bezpečia, upozornila DPA.
"SOS Mediterranée by uvítala akýkoľvek plán na úrovni celej EÚ, ktorý by dal dohromady všetky dostupné kapacity na bezpečné a rýchle vylodenie ľudí zachránených v Stredozemnom mori," uviedla humanitárna organizácia.
Líbyjská stráž musela zasahovať

Líbyjská pobrežná stráž zachránila v Stredozemnom mori v priebehu jedného dňa ďalších 175 utečencov. V mori pri západnom pobreží krajiny v piatok našli aj päť tiel, uviedla pobrežná stráž v sobotňajšom oznámení.
Zverejnené zábery zachytávajú ľudí bez záchranných viest v preplnenom nafukovacom člne, napoly zaplavenom vodou. Utečencov podľa oznámenia prepravili do záchytného tábora, informovala agentúra DPA.
Len minulý štvrtok líbyjská pobrežná stráž oznamovala, že jej plavidlá vzali v Stredozemnom mori na svoje paluby počas jediného dňa 680 ľudí. Išlo o Afričanov, prevažne Sudáncov.
Pomáhali aj Španieli
Migrantom pomohlo aj Španielsko. Tamojšie úrady informovali, že zachránili 569 migrantov, ktorí sa cez Stredozemné more pokúšali dostať z krajín severnej Afriky do Španielska.
Španielska námorná záchranná služba spresnila, že medzi migrantmi, ktorých sa podarilo zachrániť v sobotu, bolo 264 ľudí ktorí sa do Európy snažili preplaviť na 16 lodiach cez Gibraltársky prieliv.
Ako priblížila AP, nová španielska vláda pod vedením Pedra Sáncheza avizovala, že bude presadzovať miernejšiu migračnú politiku ako doposiaľ.
Očakáva sa tiež, že Sánchez bude o migrácii pred nadchádzajúcim summitom EÚ rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
V tejto súvislosti minulý týždeň Španielsko povolilo v prístave vo Valencii zakotviť humanitárnej lodi Aquarius so 630 migrantmi na palube, ktorej Taliansko a Malta odopreli prístup do svojich prístavov.