BRATISLAVA. Venezuelské bezpečnostné sily zabili bez súdneho povolenia v rokoch 2015 až 2017 stovky ľudí pod zámienkou boja proti zločinu.
Vo svojej správe to tvrdí Rada Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC) odvolávajúc sa na "šokujúce" správy o zabití mladých mužov počas operácií, ktoré sa často stali v chudobných štvrtiach.
Podľa OSN falšovali dôkazy

Podľa správy UNHRC za zabíjaním stoja príslušníci bezpečnostných zložiek zapojení do takzvaných Operácií za oslobodenie ľudu, ktoré boli zdanlivo iniciatívou na zníženie zločinnosti.
Od júla 2015 do marca 2017 ich pričinením padlo viac ako 500 ľudí. Títo príslušníci bezpečnostných síl údajne falšovali dôkazy, aby to vyzeralo, že obete zomreli pri prestrelke, pričom všetci mali imunitu pred trestným stíhaním.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva, princ Zeid Ra'ad Al Hussein, uviedol, že nikoho za tieto činy nepotrestali, a naznačil, že právny poriadok v tejto súvislosti "v podstate neexistoval". Komisár okrem iného vyzval na medzinárodné vyšetrovanie a navrhol, aby sa Venezuelou zaoberal aj Medzinárodný trestný súd. Zároveň obvinil krajinu z toho, že nechce priznať rozsah jej súčasnej krízy, pre ktorú odtiaľ utekajú státisíce ľudí.
Venezuela porušovanie ľudských práv popiera

Venezuelu, ktorá je v súčasnosti členským štátom UNHRC, momentálne sužuje zdĺhavá politická a hospodárska kríza.
V krajine sa vlani konali protivládne protesty, počas ktorých zomreli desiatky ľudí, a okrem toho ju trápi aj hyperinflácia a nedostatok potravín.
Ako však zdôrazňuje spravodajský portál BBC, tvrdenia o porušovaní ľudských práv však Venezuela v minulosti viackrát poprela ako "lži".
Vyšetrovatelia OSN pri zostavovaní správy nemohli navštíviť Venezuelu, pretože nedostali povolenie. Správa preto vznikla na základe rozhovorov so svedkami a obeťami.
Niektoré dôkazy vyšetrovateľom poskytla bývalá generálna prokurátorka Luisa Ortega, ktorú prezident Nicolás Maduro vlani prepustil a následne odišla do exilu.