KÁBUL. Pre ľudí, ktorí si myslia, že vláda hnutia Taliban v niektorých častiach Afganistanu znamená najmä bitie mužov za to, že sa zabudli pomodliť, alebo bránenie dievčatám študovať, môže nová správa priniesť prekvapujúce zistenia. Založená je na rozhovoroch ľudí z týchto oblastí a prináša znepokojujúce zistenia.
Správu s názvom Život pod tieňovou vládou Talibanu vo štvrtok zverejnil Inštitút zahraničného rozvoja, opisuje v nej „sofistikovaný systém paralelného vládnutia“ s komisiami pre každú oblasť ako zdravotnícotvo financie, ktoré fungujú v oblastiach pod úplnou alebo čiastočnou kontrolou militantného hnutia.
Štúdia skúmala situáciu v dvadsiatich takýchto okresoch v siedmich provinciách.
Hlavným záverom štúdie, ktorej prípravu viedla Ashley Jacksonová, je, že Taliban určuje pravidlá na „veľkých územiach“ Afganistanu, ale oveľa viac sa sústreďuje na ovplyvňovanie ľudí.
Súčasť spoločenskej štruktúry

Z otvoreného nátlaku sa Taliban čoraz viac presúva k „plazivému vplyvu“ nad afganskými sociálnymi službami a štátnymi aktivitami, často je súčasťou miestnej „spoločenskej štruktúry“ a pripravuje sa na prevzatie moci nad krajinou, nielen na účasť na politickom živote. Chce tak urobiť hneď po tom, ako sa skončí sedemnásť rokov trvajúca vojna, píše sa v správe.
Na mnohých územiach zástupcovia Talibanu komunikujú takmer denne s miestnymi vládnymi predstaviteľmi, s humanitárnymi organizáciami a s ďalšími skupinami, rokujú o podmienkach hybridného systému poskytovania zdravotníckych služieb, vzdelávania či ďalších vecí.
Úradníci Talibanu zbierajú dane a platby za elektrinu, ich sudcovia rozhodujú civilné a trestné procesty, niektorí sa medzi pojednávaniami presúvajú na motorkách.
Aj keď prvé tieňové vlády Talibanu začali vznikať už pred viac ako desaťročím, správa popisuje, ako veľmi sa rozšírili napriek dlhoročnému odporu afganských a spojeneckých síl.