BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Nadácia So silou ľudskosti (Az Emberség Erejével Alapítvány) v juhomaďarskom Pécsi roky organizovala tábory aj vzdelávacie programy pre rómske deti aj učila v školách o demokracii a ľudských právach.
Problém však nastal, keď sa starosta Pécsu dozvedel, že táto mimovládka dostáva časť peňazí od Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF), ktorú založil americký finančník George Soros. Vyzval preto firmy aj občanov, aby odmietli organizáciám podporovaným Sorosom poskytnúť svoje priestory. Nadácii tak zrušili nájomnú zmluvu tesne predtým, ako sa mala sťahovať do novej budovy.
Toto sa dialo ešte minulý rok, keď maďarský parlament schválil prvý balíček zákonov namierený proti mimovládnym organizáciám. Dlhodobá kampaň maďarskej vlády proti aktivitám organizácií prepojených na Georgea Sorosa však v stredu postúpila do ďalšej fázy. V parlamente schválili zákon, ktorý aj samotní politici označovali ako „Stop Sorosovi“.

Povolenie a tresty
Nie maďarský premiér Viktor Orbán, ale americký finančník George Soros bol tvárou, ktorú bolo za posledné dva roky v uliciach Budapešti vidieť najviac. Viac ako dva mesiace po aprílových voľbách, ktoré výrazne vyhrala Orbánova strana Fidesz, vláda plní jeden z predvolebných sľubov.
„Voliči jasne ukázali, že nechcú, aby bolo Maďarsko imigračnou krajinou a že bezpečnosť krajiny má prednosť,“ napísal po voľbách na blogu hovorca vlády Zoltán Kovács. Maďarsko chce bezpečnosť dosiahnuť aj tým, že bude novým zákonom kriminalizovať organizácie, ktoré pomáhajú ilegálnym migrantom. Výklad zákona je však podľa mnohých veľmi široký a slúži najmä na zastrašovanie.