NEW YORK, BRATISLAVA. Komunizmus zvíťazí, napísal si Spenser Rapone do svojej vojenskej čiapky a počas záverečnej ceremónie na prestížnej vojenskej dôstojníckej akadémii West Point sa spolu s nápisom a so zdvihnutou päsťou odfotil.
Potom si rozopol uniformu a odhalil tričko s tvárou argentínskeho revolucionára Ernesta Che Guevaru. Fotografie neskôr uverejnil na twitteri.
Dvadsaťšesťročného Rapona v pondelok prepustili z americkej armády, vyšetrovateľ označil jeho správanie za "neprípustné".
Rapone pred začiatkom štúdia a dosiahnutím hodnosti poručíka slúžil ako pomocný vojak v Afganistane. Práve v tam zmenil svoje politické postoje.
Afganistan ho zmenil

"Máme jednu z technicky najvyspelejších armád všetkých čias a brutálne terorizujeme obyvateľov cudzích krajín, ktoré nie sú žiadnou reálnou hrozbou," povedal Rapone pre agentúru AP. "Šikanovali sme jednu z najchudobnejších krajín sveta," dodal.
Po Afganistane v ňom podľa jeho slov ostali pozostatky idealizmu, a tak prijal jedno z mála miest na prestížnej vojenskej akadémii. Dúfal, že bude môcť systém zmeniť zvnútra. No, skúsenosť z West Pointu len prehĺbila jeho presvedčenie.
Po skončení akadémie začal slúžiť vo Fort Drum. Jeho vojenská kariéra však utrpela, keď na jeseň minulého roka zverejnil fotografie z ceremónie.
Podporuje prevrat
Rapone fotky zverejnil ako prejav solidarity s Colinom Kaepernickom, bývalým hráčom amerického futbalu, ktorý kľačaním počas americkej hymny spôsobil celonárodnú debatu. Kaepernick tým protestoval proti rasovej nerovnosti a policajnej brutalite.
Vyšetrovanie jeho aktivity na internete ukázalo, že Rapone podporoval štátny prevrat a socialistickú revolúciu. Urážal aj nadriadených z armády.
Bývalý vojak vo vyjadrení tvrdí, že s jeho názormi sa stotožňuje aj veľa ľudí v americkej armáde. Tí mu vraj vyjadrili podporu tým, "že chcú skončiť službu agentom imperializmu a pridať sa k revolučnému hnutiu".

Vyhrážali sa mu smrťou
“Máme jednu z technicky najvyspelejších armád všetkých čias a brutálne terorizujeme obyvateľov cudzích krajín, ktoré nie sú žiadnou reálnou hrozbou.
„
Raponovi sa po zverejnení fotografií ľudia začali vyhrážať smrťou. Na internete dokonca vytvorili petíciu pre odsúdenie Rapona na vojenskom tribunále za vlastizradu.
Akadémia West Point sa od Rapona a jeho politických názorov dištancovala. Raponovo konanie “žiadnym spôsobom neodráža hodnoty americkej armády a ani akadémie”, vyjadrili sa podľa britského The Guardian po vypuknutí škandálu.
"Počas pobytu v armáde Spenser Rapone obhajoval komunizmus a politické násilie. Zároveň podporoval a sympatizoval s nepriateľmi Spojených štátov," napísal senátor Marco Rubio pre Washington Post. Dodal, že je rád, že Rapona odvolali zo služby a prepustili bez pocty.
Neobvyklý trest
Odchod bez pocty znamená, že napriek rokom služby v budúcnosti nebude môcť čerpať benefity pre veteránov, ako napríklad uhradenie zdravotných nákladov za následky zranení spôsobených v Afganistane.
"Je veľmi neobvyklé pre absolventa West Pointu byť prepustený bez pocty. Robí sa to len pri závažných priestupkoch, ako napríklad užívanie drog," povedal Don Christensen, bývalý hlavný prokurátor amerického letectva pre Washington Post.
Autor: Vanessa Maderová